pühapäev, 10. jaanuar 2016

12. Linnuliha


Nõuandeid ja retsepte

http://www.santamaria.ee/retseptid  Santa Maria retseptid, sh ka kanalihast
How Do You Know When The Chicken Is Done  Kanaprae küpsuse määratlemine
http://www.thekitchn.com/an-obscene-way-to-roast-a-chic-116141 Pudelikana, tänapäeval õllepurgikana

Praekana tükeldamise videod

Toore broileri tükeldamine (ingl butchering)

Broileri liblikaks lõikamise (butterflying)  videod

Grillimiseks neljaks osaks lõikamine

http://www.marthastewart.com/1064398/quartering-chicken-how  Broileri lõikamine neljaks, Martha Stewart
https://www.youtube.com/watch?v=BwVWOo_mYF8  Video, teistsugune meetod

http://www.cuisineathome.com/extras/046/video/removing-keel-bone/  Video kana lamedaks lõikamisest ja rinnakuluu eemaldamisest

Hani

Kalkun
https://www.youtube.com/watch?v=-8abWfjWek4   Jamie viilutab kalkunifileed nii piki- kui põikisuunas
http://chicken-recipes.wonderhowto.com/how-to/carve-turkey-the-right-and-wrong-way-268343/ Kalkuniprae lahtilõikamine, nii tänapäeval ebaõigeks peetav meetod kui õige



Linnuliha käsitsemise ja kuumtöötlemise erinõuded * Kodupart * Hani * Kalkun

Linnuliha eripärad
Peamiseks põhjuseks, miks läänemaailmas, eriti aga USA-s, on linnuliha hakatud viimastel aastakümnetel käsitlema rõhutatult eraldi kategooriana, on linnuliha käsitsemise erinõuded. Ning seda sugugi mitte kulinaarsete omaduste tõttu. Fookuses on hoopiski erinõuded, millest peab kodulindude liha käsitsemisel ja kuumtöötlemisel hoolikalt kinni pidama, vältimaks ilusa nimega, aga väga ohtliku salmonellabakteri arenemist lihas.  

Tõsine probleem.
USA-s toodetakse ja süüakse broileri- ja kalkuniliha kordades rohkem kui teistes riikides, mistõttu esineb seal salmonelloosi nakatumist sagedamini kui teistes riikides. Kui veel lisada sealne laialt levinud, pahatihti raskesti kontrollitav toiduga kaubitsemine otse tänaval, on probleemi tõsidust kerge mõista. Ka Eesti tarbija pole salmonelloosi haigestumise eest kaitstud.

Teiegi võite kuuluda riskigruppi, kui teete mõne järgneva vea:
*ostate linnuliha ja mune mitte poest, vaid turult,
*arvate ekslikult, nagu oleksid vanaema juurest maalt toodud või naabrinaiselt ostetud munad alati salmonellavabad,
*ei tunne linnuliha ja munade käsitsemise reegleid või suhtute neisse üleolevalt,
*väljas söömisel tellite läbikuumutamata munast valmistatud roogi (nt tiramisu),
*kuumal ajal hoiate pidulaual liiga kaua majoneesikastmega salateid,
*ei raatsi ära visata ostetud grillkana, mis on reieliigese juurest punane ja läbi küpsemata.

Et igasugune liha rikneb kiiresti, pole kellelegi uudiseks. Linnuliha puhul aga pole toidu maitse- ja lõhnameeltega tunnetatav söömiskõlbmatus sugugi kõige halvemaks võimaluseks. Raskeid toidumürgistusi põhjustav salmonellabakter sarnaneb mõnes mõttes konservides leiduda võiva botulismitekitajaga. Ei ühe ega teise olemasolu ega neile soodsatel tingimustel ülikiiret paljunemist toidus pole võimalik tuvastada mitte ühegi koduse vahendiga ega aistinguga, sest mõlema eluohtliku bakteriga saastumine ei muuda toidu välimust, maitset ega lõhna.

Kõikide arenenud maade, eriti aga USA kulinaarias on paari viimase aastakümne jooksul linnuliha käsitsemine ja kuumtöötlemine olnud erilise ja teravdatud tähelepanu all. Rääkimata avalike söögikohtade kontrollimisest tuletatakse elanikkonnale igal võimalikul juhul, sealhulgas ka toiduretseptides, pidevalt meelde vajadust kõrvalekaldumatult kinni pidada mõnedest lihtsatest, aga väga tähtsatest hügieenialastest ettekirjutustest.

Põhjust on selleks andnud sagedased rasked toidumürgitused, mida põhjustavat bakterit nimega salmonella leidub kõige enam kana- ja kalkunilihas ning -munades.  Bakter ise avastati Salmoni nimelise mehe poolt juba enam kui 100 aastat tagasi, kuid tõelist hävitustööd on see bakter (millest tänaseks tuntakse juba enam kui 2000 eri tüve) hakanud tegema alles suhteliselt hiljaaegu.

Nii registreeriti veel aastal 1995 Tšehhi Vabariigis 54,5 tuhat (!) salmonelloosi haigestumist; praeguseks on olukord siiski suuresti paranenud. Isegi niisuguses korraarmastuse ja puhtuse poolest tuntud riigis nagu Saksamaa röövib salmonelloos igal aastal sadu inimelusid, paranemisega lõppevaid juhtumeid on muidugi tohutult rohkem. Kuna USA-s toodetakse ja süüakse broileri- ja kalkuniliha kordades enam kui teistes riikides, esineb seal salmonelloosi nakatumist suhteliselt sagedamini ja ainuüksi surmajuhtumeid on väga tagasihoidlike arvamuste järgi aastas kaugelt üle tuhande.

Õnneks on pakkuda ka positiivsemaid näiteid. Meie põhjanaabrid on aastaid teinud riiklikul tasandil tohutut ennetustööd, kehtestades range kontrolli nii linnusöödale kui munade ja linnuliha turustajatele. Tulemus on silmaga nähtav ning salmonelloosijuhtumid on Soomes muutunud haruldaseks. Samas suunas tehakse jõupingutusi ka meie riigis, kuigi Soome taseme saavutamine võtab arusaadavatel põhjustel veel aega. Põhjust muretsemiseks on siiski kõigepealt liha- ja munatootjatel, et hoida oma toodang turustamiskõlblikuna. Tavaline tarbija võib olla kindel, et isegi kui see salakavala bakter toiduga tema kööki jõuab, on selle teovõimetuks muutmiseks olemas äärmiselt lihtsad, igaühele kättesaadavad ja kindlad meetmed – äärmine puhtus ja piisava kestusega kuumtöötlemine. 

Salmonellabakterid satuvad linnufarmidesse kõige sagedamini koos nakatunud linnusöödaga.  Lindudele endale salmonella mingeid nähtavaid haigustunnuseid ei tekita, kuid levib munade ja liha kaudu inimesele ja võib tekitada raske, surmaga lõppeda võiva toidumürgistuse. Eesti esineb salmonelloosi haigestumisi suhteliselt harva. Suurfarmides on küll juhtunud lindude massilist nakatumist, viimane taoline tuli Eestis ette alles suhteliselt hiljuti, 2005.a. kevadel, kui tehnilise rikke tõttu jäi linnusööt läbi kuumutamata. Nakatunud linnuliha tarbijani siiski ei jõudnud ning elanikkonna salmonelloosi haigestumisi ei järgnenud.

Tänapäeval lähtutakse linnuliha käsitsemisel tõenäosusest, et mingis koguses salmonellabakterit võib alati leiduda ka parimas ja range kontrolli all olevas kanalas toodetud lihas. Alles üsna hiljuti ei tahetud seda tõenäosust kuidagi aktsepteerida. Nüüdseks võib aga tõdeda, et taolise võimaluse arvessevõtmine on toonud ainult kasu. Isegi tavatarbija suhtub salmonelloosiohtu senisest palju tõsisemalt, tundmata siiski tarbetut paanikat või hirmu linnuliha tarbimise ees.

Nõuetekohasel säilitamisel püsib linnulihas pesitsev salmonellebakter n-ö uinuvas olekus ning hävib õigel kuumtöötlemisel kiiresti ja lõplikult. Nõuete rikkumisel – näiteks pikaajalisel hoidmisel toatemperatuuril, liha mittetäielikul läbiküpsetamisel või algselt külmutatud kanaliha sulamisel ja uuestikülmutamisel – hakkab bakter aga kontrollimatult paljunema ning tema hävimine hilisemal kuumtöötlemisel muutub enam kui küsitavaks. Kindlasti on vaja teada ka seda, et nii nagu kõik ülejäänud toidu riknemist põhjustavad mikroorganismid, elab ka salmonella külmutamise üle ja on liha ülessulamisel tulvil tegutsemisindu. Lõplikult hävitab kanalihas pesitseva bakteri vaid piisavalt kõrge kuumus.

Linnuliha eripärasid tuleb arvesse võtta juba alates ostmishetkest, õigemini isegi varem – ostmiskoha valikul. Linnuliha puhul on eriti oluline osta see õigest kohast. Lahtiseletatult tähendab see, et tuleb vältida kergesti riknevate toiduainete ostmist nurgatagustest, väikese läbimüügi ja kehvade sanitaartingimustega poekestest ja eriti turgudelt. Eelistage suurkauplusi, kus toiduainete värskuse ja söögikõlblikkuse eest kannavad hoolt tõhusad jahutus-külmutusseadmed ning kvalifitseeritud personal jälgib kinnipidamist niihästi hügieenireeglitest ja vajalikest temperatuurirežiimidest kui müügitähtaegadest.

Külmutatud broileriliha puhul on alati olemas võimalus, et transpordil ja hooletul hoidmisel on liha vahepeal üles sulanud ja seejärel uuesti külmutatud, mis mitte ainult ei halvenda liha maitseomadusi, vaid loob ka salmonellale suurepärased arenemisvõimalused. Õnneks on see oht praeguseks suuresti vähenenud, kuna pärast Eesti liitumist Euroopa Liiduga lõpetati täielikult külmutatud broileritükkide sissevedu USA-st. Aga ka kohalikku jahutatud kana müüakse turgudel pahatihti lausa kisendavas vastuolus puhtusenõuetega.  Jätke ostmata jahutatud kana, mille pakendi põhjas on näha verist vedelikku, mis annab tunnistust ülemäära pikast seismisest. On ka võimalik, et lind oli algselt külmutatud, seejärel on aga lastud üles sulada.Esiteks halvendab taoline tegusviis liha maitseomadusi, teiseks aga annab ka annab salmonellabakterile suurepärased kasvutingimused.

Võimalikult kiiret poest kojutoimetamist ja uuesti külma hoiukohta panemist vajavad kõik riknevad toiduained, linnuliha puhul on selle nõude täitmine aga eriti tähtis. Jahutatud lindu ärge hoidke kauem kui üks ööpäev. Selle aja jooksul tarvitage lind toiduks või külmutage. Täiesti värskena külmutatud ja reeglitele vastavalt pakitud kana säilib ka koduses külmutuskambris kuni 12 kuud. Külmutatult ostetud lind pange kohe poepakendis külmutuskambrisse.

Gaasikeskkonda või muul erilisel viisil pakitud linnuliha säilitage avamata poepakendiga külmkapis kuni pakendil lubatud kuupäevani. Sama kehtib küpsetuskotti ja -karpi pakitud tervete eelmaitsestatud kanade kohta. Hermeetilisse kilesse pakitud jahutatud terve lind või linnuliha võtke pakendist välja ja visake viimane kohe prügikasti. Mähkige liha lõdvalt fooliumisse või pakkige kilekotti, jättes selle pisut praokile, pakk aga asetage suurde kaaneta karpi või plastalusele, mis takistab lihast tilkuda võiva vedeliku sattumise muudele toiduainetele. Asetage ümberpakitud liha kohe  külmkapi kõige madalama temperatuuriga osasse, milleks tagaseinakülmutusega kappides on alumine, juurviljasahtli peal asuva riiuli vastu seina asetsev osa. Ärge puudutage pärast linnulihaga tegelemist muid toiduaineid enne, kui olete käed puhtaks pesnud.

Sulatage külmunud kana kas külmkapis või toatemperatuuril külma veega üle valatult. Külmkapis võtab 1,5–2 kilo raskuse terve kana ülessulamine 24 tundi, tükid sulavad suurusest olenevalt 3–9 tunni jooksul. Kui panete külmunud kana koos originaalpakendiga sügavasse anumasse, katate rohke külma veega ja vahetate seda iga paarikümne minuti tagant, sulab ka suur terve kana 2–3 tunniga. Vajadusel pange kana ümber veel teine, õhukindlalt sulguv kott ning pigistage sellest eelnevalt õhk välja. NB! Ükskõik millisel kiirendatud viisil sulatatud kana tuleks otsekohe pärast sulamist kuumtöödelda.

Hügieenireeglid kana ja ka muu toore linnulihaga ümberkäimisel
* Ärge unustage, et kohe pärast kana ahju või patta panemist tuleb hoolikalt tulise veega pesta ja puhastada absoluutselt kõik, mis toore kanalihaga kokku puutus – käed, lõikeriistad, tööpinnad, kausid-taldrikud ja muidugi lõikelaud. Viimane peaks olema kuumakindlast plastikust, mis kannatab niihästi keeva vett, paksude lihajäänuste noateraga mahakaapimist või kõva harjaga nühkimist ning soovitavalt ka kuuma veega masinpesu. Muude töövahendite, ka pesukäsna puhastamiseks piisab nõudepesuvahendist ja tulisest voolavast veest.
* Toore kanaga ümberkäimisel võiks kanda õhukesi kordkasutatavaid latekskindaid, mida on mugav pärast kogu töö ja koristamise lõppu tagurpidi käest ära tõmmata ja prügikasti visata.
* Tööpindade pühkimiseks kana lõikamise ajal peaks riidest käterätile eelistama köögipaberit.

Kana kuumtöötlemine
* Ärge järgige aegunud retsepte, mis käsivad panna kanaroa ainult 150°-ni kuumutatud ahju ja lasta väga aeglaselt valmis küpseda. Just aeglaselt soojenevas kanas tekivadki suurepärased tingimused salmonellabakterite arenguks. Nad hakkavad jõudsalt paljunema ja jõudu koguma ning pahatihti ei suudagi nõutavale tasemele jõudnud sisetemperatuur takistamatult vohavat bakterkonda enam hävitada.
Asjatundjate uuemad soovitused näevad ette kana sisetemperatuuri võimalikult kiire tõstmise. Selleks pange ahjuvorm kanaga otse 200-225 kraadini kuumutatud ahju põrandale. Tõstke kana ahju keskmisele siinile ja vähendage ahjutemperatuuri alles seejärel, kui roa kiirest läbikuumenemisest tunnistust andev särin ning on kestnud juba 5–10 minutit.
*Ärge järgige ka vanemate kokaraamatute õpetusi, mis käsivad linnuprae siduda tihedaks pakiks, tõmmates koivad tugevasti kaelaava suunas ning surudes seejärel koos tiibadega võimalikult tihedalt vastu keret. Taoline meetod takistab liha täielikku läbiküpsemist reieliigese juures ning tekitab sinna tõelise salmonellaparadiisi. Tänapäeval on olemas küpsetuskotid, milles praad küpseb mahlaseks ka siis, kui linnu jalad on vaid otstes kõhuava juures kokku seotud või nahavoldi vahelt läbi pistetud. Nii jäävad koivad kerest eemale ja kuumus pääseb kõikjale. Kanatiibu ei kinnitata üldse. Väikesi erinevusi võib tiibade puhul olla teiste kodulinnuliikide puhul; igal konkreetsel juhul on sellest siis ka eraldi räägitud.
* Kana ei tohi kuumtöötlemisel kunagi pooltooreks jääda. Ärge sööge grillitud kana, mille liha on reieliigese ümbert tugevalt punane või roosa, sest just sellises lihas võib leiduda vohama hakanud salmonellakolooniaid. Asjatundjad kinnitavad, et sellise poolküpsenud liha puhul ei pruugi anda usaldusväärset tulemust ka täiendav läbikuumutamine.
* Kui arvate, et kana peaks olema küps, tehke torkeproov. Torgake pikk puust šašlõkivarras otse läbi küpsetuskoti kõige paksemasse ja raskemini läbiküpsevasse kohta, milleks ongi eelnimetatud reieliiges kintsu ja kere liitumiskohas. Kui torkeaugust voolav vedelik on selge ja hele, on kana küps. Roosakas või sogane vedelik annab tunnistust pooltoorest lihast. Visake proovimiseks kasutatud ja tõenäoliselt bakteritega saastunud varras sellisel juhul prügikasti ja jätkake küpsetamist.
* Praetermomeetri olemasolul võite küpsetamise lõpetada, kui sisetemperatuur prae kõige paksemas osas on tõusnud 72 kraadini. Ärge aga suruge lükake termomeetri otsa vastu luud, sest siis saate ebaõige näidu.
* Ärge jätke küpsetatud või grillitud kana pärast söögiaja lõppu köögi- või söögilauale, vaid pange jäägid otsekohe külma ning tarvitage ära kolme-nelja ööpäeva jooksul.
*Kui peagi on oodata uusi sööjaid, võite praejäägid korrastada ja panna küpsetuskotis või tihedalt fooliumiga kaetult ootama kuuma (200°) praeahju. 
* Jääkide ülessoojendamisel kehtib tavaline reegel: kastmed tuleb kuumutada kiiresti ägeda keemiseni, lihatükid aga kõrgel kuumusel korralikult  läbi praadida, keeta, ahjus küpsetada või läbi aurutada. Ja muidugi võib kanaliha tarvitada ka otse külmkapist võetuna külmalt võileivakatteks või mistahes muuks otstarbeks.
* Ärge kasutage toore kana maitsestamisel pruugitud vedelate maitsesegude jääke küpsenud kana juurde ilma neid eelnevalt paari minu jooksul läbi keetmata. 
* Õues grillimisel tooge kana külmast välja vahetult enne grillimise juurde asumist. Viige kana toomisel kasutatud taldrik otsekohe pesemiseks tuppa, et küps kana kogemata ei satuks samale taldrikule.
* Küpse kana soojal ajal transportimiseks ei piisa lihtsalt karbist, vaid hädavajalik on külmapatareiga varustatud termoskott. Küpsetatud või grillitud kana, mida ei taheta jahutada jääkülmaks, peaks sööjateni jõudma hiljemalt tunni-paari jooksul.

Reegleid sai kokku üsna suur hulk, kuid tegelikult kordavad need kõik üht ja sedasama:
*säilitage linnuliha õigesti
*pidage liha töötlemisel kinni vajalikest hügieenireeglitest
*vältige kuumtöötlemisel liha pooltooreks jäämist.



Toores kana võib levitada veel ühte rasket haigust

24. mai 2015 14:31
Toores linnulihas leiduv kampülobakter on üheks peamiseks toidumürgituste põhjuseks, mis on toidustandardiameti andmetel Suurbritannias põhjustanud üle 100 surma aastas.






Käesoleva aasta veebruaris avalikustati 9 kuud hõlmav statistika, mille andmetel sisaldas 73 protsenti supermarketites müüdavast kanast kampülobakterit, kusjuures üks kana viiest oli väga ohtliku saastetasemega, vahendab Telegraph. Bakteri levik tekitab aastas keskmiselt 280 000 inimesele toidumürgituse.
Eestis on zoonoossest haigusetekitajatest põhjustatud haigustest  esikohal salmonelloos, millele järgneb kampülobakterenteriit, selgub veterinaarameti uuringust.
Aastal 2012 viidi läbi linnuliha Salmonella spp. ja Campylobacter spp. uuring jaemüügi ettevõtetes. Uuringu käigus võeti kokku 381 proovi, neist: 147 - Eesti, 180 - Leedu, 30 - Läti, 10 - Poola, 5 - Saksamaa, 5 - Soome, 2 - Ungari, 2 - Belgia päritolu linnuliha. Võetud proovidest 0,8% osutusidSalmonella spp. positiivseteks ning 13% proovidest osutusid Campylobacter spp. positiivseteks.
Inimene.ee andmetel on kampülobakterioosi haigustunnused – kõhulahtisus, iiveldus, lihasevalu, palavik (38º-40º C)–, mis ilmnevad 1–10, tavaliselt 3–5 päeva peale nakatumist. Iseloomulik on väga valusate krampidega kõhuvalu. Väljaheide võib olla vesine või verine. Kampülobakterite poolt põhjustatud soolepõletik paraneb sageli iseenesest.
Kuidas end saastatud linnuliha eest kaitsta?
  • Säilita toorest liha kaetult ja jahutatult. Võimalusel hoia kana külmkapi ülaosas, et sellega ei seguneks teised toiduvedelikud.
  • Ära pese toorest kana. Kuumutamine tapab kõik kanal sisalduvad bakterid, ent pesemine just levitab neid.
  • Pese ja puhasta kõik pinnad, lõikelauad ja nõud, millega toorest kana toidutegemiseks ette valmistasid. Pese ka käsi sooja vee ja seebiga. Niiviisi väldid ristsaastumist ning aitad peatada kampülobakteri levikut.
  • Küpseta kana põhjalikult. Valmides lõika kana sitkemat kohta ning tee kindlaks, et see on enne serveerimist läbiküpsenud ega ole enam roosakat värvi.

Kodupart
Lääne-Euroopas, eriti aga Prantsusmaal peetakse parimate parditõugude rinnafileed suureks delikatessiks ja seda serveeritakse grillitult, küpsetatult ja veel mitmel eri viisil valmistatult. Parti hinnatakse ka Kagu-Aasias, kust on pärit mitmedki hõrgutavad pardiroad, kaasa arvatud legendaarne Pekingi part. Meiegi eliitrestoranides on pardirind saavutanud üsna kõrgest hinnast hoolimata suure soosingu. Kuid müüginumbrite järgi jääb part kanast ja isegi kalkunist väga kaugele maha, jäädes umbes samale tasemele hanega.

Kodukokad põhjendavad oma tõrksusust pardi suhtes erinevalt, kusjuures arvamused võivad olla üksteisele mõnikord lausa risti vastukäivad. Nii peavad ühed parti liiga lahjaks ja kuivaks, teised aga kurdavad liigse rasvasuse üle. Eriliste maitsete otsijate meelest on pardiliha pikantne, tavapärasemaga harjunute arvates aga veidralt vänge või ka mudamaitseline. Väga harva söandatakse aga esile tuua asja tuum, milleks on vajalike oskuste puudumine. Maitsva pardiprae saamine nõuab tõesti niihästi üsna palju teadmisi kui ka mõningast praktilist kogemust. Loodame, et selles peatükis leiduvate nõuannete ja juhatuste abil suudab iga pardist tõsiselt huvitunu juba esimesel korral saada hakkama üsnagi söödava roaga ning võib kogemuste kogunemisel ja innukuse püsimisel jõuda isegi meistrijärku.

Pardi suurimaks puuduseks on vaieldamatu tõsiasi, et lõviosa linnu kaalust – pahatihti kuni kolm neljandikku – langeb luustiku, rasva ja naha arvele ning vaid veerandi kaalust moodustab söödav osa. Pardinahka peetakse küll suureks delikatessiks, kuid ainult siis, kui ta on pruun ja krõbe. Viimatinimetatud head omadused saavutab nahk ainult siis, kui kuumtöötlemise käigus kogu rasv naha alt välja sulab. Rasvakihi peal küpsenud pardinahk on pehme, lõtv ja ebaisuäratav ning jäetakse enamasti koos rasvaga lihtsalt taldrikule.

Pardi kahjuks kõneleb seegi, et pardiliha ei kuulu just kõige pehmemate kilda ning kana ja kalkuni puhul nii kõrgelt hinnatud valge rinnaliha puudub pardil täielikult. Ja kuna pardid on enamasti üsnagi väikesed, jätkub ühest linnust vaid kahele, parimal juhul kolmele sööjale. Muidugi on väiksem part reeglina õrnema ja maitsvama lihaga, kuid kahjuks on noorel linnul liha eriti kasinalt ning ühe portsjoni hind tuleb mitme väikese pardi ostmisel vägagi mõtlemapanev. 

Liha maitseomaduste üle vaielda pole muidugi mõtet, sest maitse alal sõpru pole. Vaidluses liha rasvasuse üle võib aga õiguse anda mõlemale osapoolele. Üks ja seesama part võibki tegelikult olla niihästi lahja kui ülirasvane; kõik sõltub valmistamisviisist ja serveerimisest. Esmapilgul ehmatavalt rasvasena linnu rasv paikneb meil saadaolevate parditõugude puhul peaaegu eranditult ainult naha all ja vaid väike osa on ladestunud kintsulihaste vahele. Kui terve linnu küpsetamisel torkida rinnaliha ja reite naha sisse jämeda nõelaga augud, sulab rasv nende kaudu tasapisi välja ning järele jääb peaaegu rasvatu liha. Ilma nahata serveeritav pardirind sisaldab koguni 30% vähem rasva kui lahja linnuliha musternäidiseks peetav broileri rinnafilee ning pole siis ime, kui see kellelegi lahja ja maitsetuna võib tunduda.

Kui peaks tulema ette võimalus osta külmutamata kodupart, siis kontrollige, et linnu nahk oleks terve, ilma rebendite ja plekkideta. Lind peab lõhnama värskelt, värvus peaks olema ühtlaselt elevandiluuvärvi, mitte tumekollane. Külmutamata linnu puhul on võimalik määrata linnu vanust, vajutades rinnakuluu otsale. Kui see on vetruv ja veel luustumata, on tegemist noore linnuga. Samas aga jälgige, et linnu rinnak oleks kaetud paksu ja tihke lihakihiga ning tiivad oleksid täielikult välja arenenud. Kui juhtute ostma liiga noore ja õhukese lihakihiga pardipoja, jääb sellest saadav lihakogus peaaegu olematuks, rääkimata maitsest.

Säilitage värsket lindu külmkapi kõige külmemas osas, kuid mitte kauem kui 4 ööpäeva. Kõige parem on asetada lind suurde kaaneta plastkarpi, et lihamahlad ei satuks teistele toiduainetele, ning katta pealt lahtise fooliumitükiga. Linnu pikema säilivuse huvides asetage karbi põhja mitmekordne kiht urbset köögipaberit; niiskunud paber asendage kuivaga. Rupskid, mis on tavaliselt pakituna kõhuõõnes, võtke välja ja säilitage eraldi. Kui kõhuõõnes on lahtist rasva, kaapige see välja. Eelistustest sõltuvalt visake rasv ära või sulatage madalas kuumuses ning kasutage ahjukartulite tegemisel.

Külmutatud part vajab sarnaselt teiste lindudega 24–36 tunni pikkust aeglast sulatamist külmkapi jahekambris. Korgiga suletud kraanikausis või suures anumas külma veega sulatamiseks kulub aega 4-6 tundi, kui vahetate vett iga 30 minuti järel. Kuna pakend võib olla rebenenud, pakkige lind jahekambris sulamise ajaks suurde kaaneta karpi, vees sulatamisel aga pange ümber tugev ja õhukindlat sulgemist võimaldav (nt mingrip-sulguriga) kilekott. Sulanud linnu kõhuõõnest võtke välja kotike siseelunditega ja pange külmkappi; eemaldage ka kogu lahtine rasv.

Mujal läänemaailmas võib osta nii terveid parte kui ka eraldi koivatükke, rinnafileesid ja rinnakutükke (fileed koos rinnakorviga). Meil turustatakse parte tavaliselt tervena ning samal kujul panevad kodukokad pardi ka patta või ahjupannile. Kui aga juhtute nägema müügil pardifileesid, siis võiksite küll proovida neid praadida.

Kui rääkida pardi toiduksvalmistamisest ja kõigest sellega liituvast, tuleb kohe öelda, et ühegi teise kodulinnu puhul ei paku raamatud, ajakirjad ja Internet nii rohkesti põhimõtteliselt erinevaid viise niihästi kuumtöötlemiseks kui prae lahtilõikamiseks ja serveerimiseks. Otsisime nende hulgast välja mõned, mis pärinevad eriti usaldusväärsetest allikatest ning annavad kogu protsessi igale etapile ka selge ja põhjendatud selgituse.

Kui olete täiesti algaja, võiksite proovida esimest retsepti, mille puhul täielikult puudub võimalus midagi untsu ajada.

Ahjus ülepruunistatud keedetud part
Kõige lihtsamaks meetodiks on keeta läbitorgitud nahaga part soola ja piprateradega maitsestatud leemes aeglasel tulel pehmeks. Selleks kulub linnu suurusest olenevalt 1-2 tundi. Koos liha pehmenemisega keeb naha alt välja ka peaaegu kogu rohke rasv, mida tuleks aeg-ajalt leeme pinnalt ära riisuda, et vältida rasva rääsumist ja mõrkjaks muutumist. NB! On äärmiselt oluline, et torgite läbi ainult pardi naha. Torge võib osaliselt läbida ka rasvakihi, kuid ei tohi mingil tingimusel ulatuda lihasse, kuna sellisel juhul ei voola sulav rasv mitte ainult välja, vaid võib imbuda ka lihasse.

Keeduleem jahutage toatemperatuurile, asetades keedunõu külma veevanni, seejärel aga pange kinnise anumaga külma. Keenud part pange ahjuvormi, kallake peale veidike leent (selles võiks ka veidi rasva olla) ja pange maksimaalselt kuuma ahju (225–250 kraadi), kus lind 20 minuti jooksul saab kena pruuni ja krõbeda naha. Tõstke lind vormist lõikelauale ja laske fooliumiga kaetult 15–20 minutit rahuneda. Selle aja jooksul liiguvad lihamahlad kudede vahele ega voola lahtilõikamisel välja;  ka lahtilõikamine ise on tunduvalt hõlpsam. 

Kui pardipraad on söödud ja unustatud, võite leemest keeta supi, lisades sellesse sibulat, porgandit, kartulit või riisi, meelepärasena näivaid pardirupskeid ja muidugi ka pardirümba külge jäänud lihajäänuseid. Muidugi tõstke kõigepealt keeduleeme pealt ära kaaneks hangunud rasvakiht. Kui olete rasva põhimõtteline vastane, visake rasv ära, vastasel juhul pange külma ja kasutage näiteks ahjukartulite küpsetamisel.

Hani
Hea haneprae saab ainult noorest ja normaalse rasvasusega linnust. Hane vanuse reedab selgroog, mis noorel isendil on painduv, vanal aga täiesti jäik. Kivikõvaks külmunud poelinnu puhul on see soovitus muidugi kasutu. Hane ligikaudse vanuse saab määrata kehakaalu järgi, mis ei peaks ületama 3–4 kilo. Sellise suurusega linnust jätkub kuuele sööjale eeldusel, et lind pole üleliia rasvane. Rasvakihi paksuse üle saab otsustada linnu värvuse järgi. Kahkjalt sinakas, lõdva nahaga ja kiitsakas hani on vaieldamatult liiga lahja, rõhutatult kollase ja pingul nahaga ning rubenslike kehavormidega linnul on aga söödavat osa väga napilt. Ideaalvariandiks oleks kergelt kollakas, mõõdukalt pontsaka rinnaga lind. Kui rasvakiht peaks siiski olema soovitust paksem, võtke appi naha läbitorkimine, mida on üksikasjalikult kirjeldatud pardi peatükis. Ka võite pardiga analoogselt rakendada nii mõlemat aurutamisele põhinevat kuumtöötlemisviisi kui ka neile eelnevat portsjontükkideks lõikamist. Normaalse rasvasusega hane jaoks aga sobib järgmine valmistusviis:

Hanepraad
• 1 suurem hani
• 300 g toorest või poolvalmis hapukapsast või mõned hapud õunad
• 1 sidrun • soola • purustatud musta pipart

Sulata külmutatud hani külmkapis; võta tund enne küpsetamist toatemperatuurile. Eemalda kõhuõõnest rupskid, kui need peaks seal olema (vt vastav peatükk). Eemalda kõhuõõnest kogu lahtine rasv, sulata see eraldi anumas. Tiibadest jäta alles vaid kõige kerepoolsem kolmandik, ülejäänu kasuta koos rupskitega.
Keera lind rinnuli, tõmba kaelanahk tihedalt selja peale ja kinnita puust hambaorgiga. Pööra lind ümber ning hõõru kõhuõõs üle esmalt poolekslõigatud sidruniga, seejärel aga soolaga. Pane kõhuõõnde natuke hapukapsast või sektoriteks lõigatud hapusid õunu, milles leiduv hape pehmendab liha, aur aga hoiab prae seestpoolt niiske. Hõõru linnu nahka kõigepealt sidrunipooliku, seejärel soola-pipra seguga. Jalad tõmba kõhuõõne juurde kokku ning ühenda tugeva heleda linase või puuvillase niidiga.
Aseta ettevalmistatud lind selili väiksele äärega ahjupannile; küpseta 200 kraadi juures umbes tund. Alanda seejärel kuumus 160–175 kraadini ning küpseta väikest hane veel kolmveerand, väga suurt aga kuni poolteist tundi. Iga 20 minuti järel korja pannilt ära sinna sulanud rasv, mis pikal kuumutamisel saab rääsunud maitse. Asjatundjate väitel ei tohiks pannile koguneda üle kahe supilusikatäie rasva, mistõttu tuleks “rasvajahil” käia üsna tihedasti. Ülevalamist või pintseldamist hanepraad aga ei vaja, kuna lind on ise piisavalt rasvane.
Küll aga tasub küpsetamise lõpus reguleerida ahjutemperatuur maksimaalsele tasemele ning kui hani on kenasti pruunistunud, niristada lind üle tulise veega. Vesi aurub kiiresti, hane nahk aga muutub selle protseduuri ajal mõnusalt krõbedaks.
Tõsta valmispraad lõikelauale, kata fooliumiga ja lase 20 minutit rahuneda.



Kalkun
Kalkun on pahatihti üsna ebasõbraliku käitumisega ning eriskummalise, et mitte öelda koleda välimusega. Õnneks puutub tavatarbija kalkuniga kokku vaid köögis, seal aga saab kalkuni kohta lausuda vaid kiidusõnu. Põhjust kurtmiseks pole ka kalkunikasvatajatel, sest kalkun on koduloomade ja -lindude hulgast kõige tõhusam kaalukasvataja. Kui siga suurendab sünnikaalu keskmiselt 18 korda ja broiler jõuab tarbijani 60 korda raskemana kui ta oli munast koorudes, siis isakalkuni puhul on see koefitsient 300. 

Kalkuni kodumaaks on Põhja-Ameerika ja linnu kodustamise au langeb praeguse Mehhiko territooriumil elanud muistsetele asteekidele, kelle keeles kalkuni nimeks oli xuehxolotl. Metskalkun on looduslike kanaliste seltsi kõige suurem lind ning võib kaaluda kuni 10 kilo. Metskalkuneid kohtab praegugi peaaegu kõikide USA osariikide metsades ning nende koguarvuks peetakse 4 miljonit. 
USA valitsus soosib metskalkuni kui liigi säilimist ning lubab neid linde küttida vaid erilubadega, mida igal aastal antakse välja kuni pool miljonit.

Muidugi on Ameerika metskalkunite arv üsna tühine võrreldes 300 miljoni kodukalkuniga, mida igal aastal toodavad loendamatud farmid. USA-s hinnatakse kalkunit kõrgelt muidugi selle linnu rohke rasvavaese liha tõttu, kuid mitte ainult. Sajad tuhanded Vanast maailmast saabunud uusasukad suutsid rasketes tingimustes ellu jääda, elujõulistena püsida ning ka järglasi saada suuresti tänu kalkuni valgurikkale lihale. Just seetõttu ehib sügisesel tänupühal, mis sisuliselt on lõikuspidu, iga ühendriiklase lauda hiigelsuur kalkunipraad. Üsna sagedad on muide juhud, et kojutoodud kümnekilone lind ei mahugi ahju ja seda just kõrguse poolest.

Väljapool Ameerikat kodunes kalkun kõigepealt Väike-Aasia riikides ning sai Euroopas laialdasemalt tuntuks 1530aastatel. Hispaania konkistadoorid, kes Mehhikosse saabudes pidasid seda ekslikult Indiaks, panid tookord kalkunile nimeks india kanapoeg, millest nüüdseks on küll saanud lihtsalt  el pavo. Mitmetesse keeltesse on kalkuni seotus Indiaga aga jäänudki püsima kas otseselt või peidetult. Meile on kalkuni nimi – muide täht-tähelt – tulnud taani keelest ning see olevat tuletis Indias Malabari rannikul asuva sadamalinna Calicut nimest. Samast linnanimest tulenev termin kalkuni jaoks on olemas ka saksa, norra, soome ja flaami keeles. Miks just Calicut, selle kohta eksisteerib mitmeid huvitavaid teooriaid, nii nagu sellegi kohta, miks inglise keeles on linnu nimeksturkey ehk Türgimaa. Ladina keeles kannab kalkun aga nimetust Meleagris gallopavo ning selle märksõnaga võib huviline leida Interneti pildigaleriidest sadu toredaid fotosid ja ka muud teavet sellest eriskummalisest linnust.

Broiler versus kalkun
Köögis on broileri ja kalkuni silmnähtavaks erinevuseks lindude suurus, mida tuleb kindlasti arvesse võtta terve linnuprae küpsemisaja ettearvestamisel. Erinevusi on ka mõnede jaotustükkide omadustes. Rinnaliha on mõlemal linnul ühtviisi peaaegu rasvavaba, erinevus tekib aga koibade ja tiibade puhul. Broileril on need jaotustükid üsna rasvased, kuid kalkunil lahjad, sisaldades broileriga võrreldes umbes 75% vähem rasva.
Üheks põhjuseks, miks kalkun pole meil ega ka teisteski Euroopa riikides suurt populaarsust saavutanud, võibki pidada suhteliselt kuiva ja sitket liha. Ometi on õigete kuumtöötlemisviiside ja sobivate lisandite ning maitseainete kasutamisel võimalik kalkunist saada igati maitsvaid ja mõnusaid roogi. Küllap aitavad kalkuni soosingu kasvule kaasa ka muutused mõtlemisviisis ja söögiharjumustes, mis on eriti märgatavad noorema põlvkonna juures. Vähehaaval, kuid seda järjekindlamalt hakatakse pöörama senisest enam tähelepanu toidu tervislikkustele ning eelistatakse rasvavaesemaid ja proteiinirikkamaid loomseid toiduaineid.

Kalkuni ostmine
Kuni aastani 1996 oli Eestis võimalik osta Järlepa kalkunikasvatuses toodetud kalkuniliha jahutatud kujul. Kahjuks ei olnud USA-st sisseveetavatest tibudest või viljastatud munadest lindude üleskasvatamine majanduslikult tasuv, mistõttu tootmine lõpetati. Praegu valdab Järlepa kaubamärki Rakvere Lihakombinaat, kes ostab linnulihatoodete toormaterjali sisse Leedust, Soomest, Rootsist ja Ungarist.
Alates aastast 2004 on linnulihaga turul ka 2004 ettevõte Maag, kes Rannamõisa kaubamärgi all müüb Leedust pärinevat kalkuniliha ja terveid broilereid. Kaubamärk põhineb Eesti kapitalil, turustatav linnuliha aga on toodetud Leedus euronõuetele vastavates tehastes.
Mõlema kaubamärgi all pakutavat kalkuniliha ja ka pooltooteid võib osta julgesti, kuna nad on läbinud igakülgse põhjaliku kontrolli. See aga ei väldi vajadust arvesse võtta ja rangelt kinni pidada kõikidest nii linnuliha kohta üldiselt kui ka broileri kohta käivatest ettekirjutustest ja hoiatustest salmonelloosi vältimiseks.
Viimastel aastatel on kalkun terve linnuna olnud meie poodides üliharv nähtus. Kuid miski ei seisa paigal, kõige vähem kaubanduses. Kindlasti võib juba üsna pea poest leida ka terveid kalkuneid kas jahutatud või külmutatud kujul ning seetõttu panen siia kenasti kirja ka terve kalkuni töötlemiseks vajalikud nõuanded.

Kui kavatsete teha terve linnuprae, arvestage igale sööjale 400–500 g, filee puhul piisab 300 grammist. Väga suurt lindu poes sihtides mõelge kindlasti sellele, kas selleks on olemas sobiva suurusega ahjupann ning kas pannile selili asetatud kõhukas lind ikka mahub praeahju ka kõrguse poolest. Poleks üleliigne arvesse võtta ka meil pakutavate kõige suuremate küpsetuskottide mõõtusid, sest parima prae saab siiski küpsetuskotis.

Terve jahutatud kalkuni ostmisel jälgige, et linnu nahk oleks terve, ilma rebenditeta või sisselõigeteta. Naha värvus olgu ühtlane, ilma laikudeta ning elevandiluuvärvi ehk kreemikasvalge, mitte sinakas.
Tükeldatud jahutatud linnu liha olgu lõikepindadel tugevalt roosa, läikiv ja kergelt niiske, lõhn värske või peaaegu olematu, nahk (kui see on olemas) kreemikasvalge. Nahata müüdavate fileetükkide pealispind olgu kahvaturoosa, veidi niiske ja läikiv, mitte kuivanud ega hallikas.

Jahutatud linnu või üksikute jaotustükkide ostmisel jälgige kindlasti viimast kasutuspäeva ning arvestage, kas jõuate selle aja jooksul linnu ära tarvitada. Ning loomulikult, nagu broilerigi puhul on korduvalt rõhutatud, peaks ka kalkuniliha ostma ainult usaldusväärsest kauplusest.

Külmutatud kalkun peab ostmisel olema kivikõva. Pakendis ei tohi olla rebendeid, sest nende kaudu tekib nn külmapõletus ehk pruunikad kuivad laigud. Need ei muuda liha küll otseselt mittesöödavaks, küll aga rikuvad välimuse ja maitse. Külmapõletusega kohad oleks õigem välja lõigata kas enne või pärast kuumtöötlemist. Pakendis ei peaks olema jääkristalle ega külmunud lihavedelikku. See näitab, et lind on vahepeal lastud üles sulada ning seejärel uuesti külmutatud. Vahepealne sulamine on aga andnud salmonellabakteritele suurepärased kasvutingimused; lisaks sellele on linnust voolanud välja väärtuslikku lihamahla.  

Kalkuni turvaline sulatamine
Külmutatud kalkun peaks ideaalvariandis saama külmkapi jahekambris aeglaselt üles sulada. Sulamise kunstliku kiirendamise tulemuseks on lihamahlade väljavoolamine ja liha kuivemaks muutumine. Pange lind sulamise ajaks pealt lahtisesse suurde madalasse karpi, ahjuvormi või fooliumialusele, et vältida kokkupuudet teiste toiduainetega.
Asjatundjad soovitavad arvestada maksimaalseks sulamisajaks üks ööpäev iga 2 kilo liha kohta. Neljakilose kalkuni täielikuks sulamiseks tuleks niisiis varuda 2 ööpäeva , seejärel peaks lind minema kohe ka kuumtöötlemisele.

Äärmise vajaduse korral võite kasutada ka kiirmeetodit – sulatamist külmas kraanivees. Pange poepakendis kalkun tugevasse kilekotti, suruge sellest õhk välja ning sulgege kotisuu tihedalt. Pange kott rohkesse külma vette, nt korgiga suletud valamusse ja vahetage vesi iga 30 minuti tagant uue vastu. Selle meetodi puhul kulub kahe kilo liha sulatamiseks kraanivee temperatuurist olenevalt 2-3 tundi ja 4 kilo kaaluvat kalkunit saab hakata ahjupanemiseks ette valmistama 4-6 tundi pärast sulatamise alustamist. Selle meetodi puhul pole sulatamistemperatuur aga täpselt kontrollitav. Seepärast ei tohiks sulanud kalkun pärast nimetatud aja möödumist jääda seisma, vaid minema kohe kuumtöötlemisele.

Veel üks lisanõuanne: Kalkuni pehme rinnaliha valmib tunduvalt kiiremini kui tumeda ja sitkema lihaga kintsud ning muutub üleküpsemise tõttu tavapärasest veelgi kuivemaks ja tuimemaks. Selle vältimiseks soovitatavad asjatundjad katta rinnaliha sulatamise ajaks perioodiliselt vahetatavate toidujää pakkidega. Nõnda talitades on rinnaliha prae ahjupanemisel veel väga külm, vajab läbisoojenemiseks palju aega ning valmib lõppkokkuvõttes kintsulihaga üheaegselt.

Terve kalkuni tükeldamine.
Väga suure kalkuni võib soovi korral tükeldada ja seejärel töödelda tükid meelepärasel viisil. Vastavalt iga jaotustüki omapärale võib kasutada kas hautamist, kotis küpsetamist, grillimist või isegi keetmist. NB! Igasuguse linnu lahtilõikamine õnnestub kõige paremini, kui lind on võimalikult külm; külmutusest võetud lind võiks olla lõplikult üles sulamata.   

Esimesena vabasta kalkuni jalad, kui need on kas nööriga seotud või nahavoldi abil kinnitatud. Võta kõhuõõnest välja kotike rupskitega ning kael (vt vastav peatükk), kui see on juhtumisi eraldi lisatud.
Keera kalkun kaelapoolega enda suunas. Tõmba tiib tugevasti kerest eemale ja tee sisselõige tiiva ja rinna vahelisse õõnsusse. Kui liiges ilmub nähtavale, jätka lõiget läbi liigese, teise käega tiiba samal ajal eemale tõmmates. Korda sedasama teisel pool.

Kalkunitiib tükeldatakse tavaliselt kolmeks. Tiiva kõige kerepoolsem kolmandik tuletab välimuselt meelde broileri sääretükki ning on viimasest 4-5 kilose kalkuni puhul isegi suurem. Tiiva keskmine kolmandik on lame ja suhteliselt väike, kuis sisaldab siiski ka liha. Viimase kolmandiku küljes pole küll nimetamisväärselt liha, kuid supile maitset andma kõlbab see tükk hästi

Kalkunikoib lõika lahti täpselt liigesekohast, analoogiliselt broileriga. Lõikamine on hõlpsam, kui samal ajal tõmmata koiba teise käega kehast eemale. Koiva võid jätta terveks või poolitada liigesekohalt kintsutükiks ja sääreosaks; kintsutükist võid luu soovi korral välja lõigata.

Rinnakutüki eraldamine seljatüki küljest toimub samal viisil kui broileri puhul; lind võib selle protseduuri ajal olla lauale asetatud kas püsti püsti, kaelapoolse otsaga vastu lauda, või ka ühele küljele.  Viimasel juhul sujub lõikamine hõlpsamini linnukääridega, püstiasendis linnu puhul sobib selleks tööks ka väga terav ja tugev nuga. Lõika korraga läbi üks külg; jäta ribikontide otsad seljatüki külge. 

Pane eraldatud rinnakutükk nahapoolega vastu lauda ning lõika piki rinnakuluud kaheks. Lõika nüüd mõlemalt rinnapoolelt liha luude pealt lahti, surudes nuga edasiliikumise ajal ka tugevalt vastu luud. Eralda liha küljest harkluu ja rinnakuluu. Lõika rinnaliha lahti ka ribide küljest. Seda on kõige parem teha lühikeste, kuid kindlasti kogu noatera pikkuses üheaegselt toimuvate lõigetega. Lõpptulemuseks on luudeta rinnaliha. Kõiki konte kasutada leeme või supi keetmiseks. 

Kalkunifileeliha võib kasutada samal viisil broileriga. Kalkunifilee suurus aga lubab seda kasutada ka steikideks analoogiliselt sea- või veiselihaga. Liha võib lõigata ristikiudu 1,5-2.5 cm paksusteks steikideks; kahest taolisest steigist  saab tõhusa söögiportsjoni ühele sööjale. Filee võib ristikiudu jaotada ka õhemateks, umbes sentimeetripaksusteks viiludeks, mis küpsevad oluliselt kiiremini. Lihaviile võib toidukile vahel käepäkaga või sõrmenukkidega õhemaks tampida, mis kiirendab valmimist veelgi.

Soovi korral võib eraldada välisfilee küljest eraldada väikese ehk sisefilee, mis paiknevad mõlemal poolel otse rinnakuluu kõrval. Sisefilee on väike silindrikujuline lihas, mis eraldub ülejäänud rinnaliha küljest hõlpsasti. Enne sisefilee kasutamist vajab eemaldamist filee keskel paiknev sitke kõõlus, milleks tuleb sisefilee kuni kõõluseni lahti lõigata

Pärast tiibade, koibade ja rinnakutüki eraldamist jääb järele kalkuni selg. Kokkuhoidlik kodukokk paneb tallele kogu selja külge jäänud kasutuskõlbliku liha koos nahaga ning kasutab kas hakklihaks või suppide ja hautiste valmistamisel. Ülejäänud rümbaosa saab tükeldada ning kasutada leeme keetmiseks. 


Kalkuni kuumtöötlemine
Sarnaselt broileri ja muu linnulihaga vajab kalkun salmonellabakteri hävitamiseks kiiret ja samas ka täielikku läbikuumutamist. 
Kalkuniliha on mahe, ilma iseloomuliku maitsenüansita. Lisaks piprale-soolale tasuks seetõttu kasutada ka erksamaid ja eksootilisemaid: Cayenne’i pipart, tsillimaitseainet, karrit, ingverit, sojakastet ja orientaalseid maguspõletavaid tšillikastmeid.

Kalkunifilee muutub kuumtöötlemisel sarnaselt broilerifileega piimjaks ning on ka maitselt broileriga võrreldav. Eriti hõrguks muudab kalkunifilee aga eelnev marineerimine, soovitavalt õli sisaldava marinaadi või maitsekastmega, mis lisaks maitsestamisele kaitseb ka filee pinda kuivamise eest. Tavapärasele steigina või õhukesekstambitud eskalopina  pannil praadimise kõrval võib fileeliha ribadeks lõigata ning seejärel wokpannil kiirpraadida. Ribad võib ka kiiresti pruunistada ja seejärel hautada, mille tulemuseks strooganovile sarnanev roog. Tambitud eskaloppidest tasub teha särtsakate täidistega liharulle ja väheses vedelikus mahlaseks hautada; suuremad rulaadid võib küpsetada küpsetuskotis. Need on vaid mõned näiteid, millele leiate rohkesti lisa broileriretseptide hulgast. 

Fileest võib teha ka hakkliha, millest saab maitsvaid hakklihapätse, lihapalle või ka vormis küpsetatud pikkpoissi. Lisaks tavapärasele riivsaiale ja veele võiks juurde segada veidi heamaitselist söögiõli. Mahlasust saab lisada riivitud tooreste köögiviljadega nagu kartul või porgand, hästi sobivad ka peenestatud toored kultuurseened või paprikakaunad. Heaks lahenduseks on ka rinnaliha segamine  teiste jaotustükkide rasvasema lihaga või koguni sea- või veiselihaga.

Kalkunisteigid kahele
4 väiksemat või 2 suurt kalkunisteiki
4 sl worcestershire’i kastet
veidi riivitud toorest ingverit või näputäis ingveripulbrit
2 nektariini
1 sl õli
200 g (pool purki) purustatud tomateid
näputäis Cayenne’i pipart
1 dl punast lauaveini
1 tl suhkrut

Määri steigid maitsekastmega ja lase 30 minutit toatemperatuuril maitsestuda. Lõika nektariinid sektoriteks. Pruunista steigid möödukal kuumusel mõlemalt poolt ja lisa siis pannile nektariinisektorid ja ingver. Kuumuta paar minutit, lisa tomatihoidis, vein, suhkur ja tšillipipar. Hauta 2 minutit ja serveeri koos keedetud riisiga.


Koivad. Terve kalkunikoib on üsna mehine toiduportsjon, eriti kui ta pärineb suurelt linnult. Väiksemaid koibi võib muidugi küpsetada-hautada tervelt, suuremad tasub liigese kohalt poolitada. Kalkunisääred on ideaalne materjal aeglasel kuumusel grillimiseks ja ahjus küpsetamiseks ning maiustamiseks nii kuuma kui külma suupistena. Kintsutükkidest saab küpsetuskotis või fooliumis küpsetatult maitsvat liha, mida võib tükeldada jambalaya-tüüpi riisiroogadesse või peenestada hakklihamasinas ning kasutada piruka- või pannkoogirullide täidiseks. Suurepäraselt sobivad kintsutükid, soovitavalt eelnevalt pannil pruunistatult, ka ühepajatoiduks ja ahjuroogadeks, eriti koos riisiga. Väljavõetud luuga kintsutükkidest saab aga väikesi rullpraade, mida võib täita näiteks kuivatatud hapukate puuviljade ja riisiga.  

Tiivad. Tiiva esimest osa võib valmistada samuti kui broilerisääri. Keskmist osa võib grillitult, küpsetatult või hautatult pruukida analoogiliselt koivalihaga. Ning muidugi tasub nii tiibade kui koibade puhul võtta ideid broileriroogadest.

Terve lind. Küpsetuskott on igasuguse linnu küpsetamisel parimaks lahenduseks, kuna ta lühendab küpsemisaega kuni 25% võrra ning kaitseb praadi kuivamise eest tõhusamalt kui ükskõik kui sage ülevalamine või pintseldamine. Seetõttu tasuks kalkunipraele mõeldes arvestada kõige suurema küpsetuskoti mõõtmetega.

USA-s väga levinud kõhuõõne täitmise puhul oleks vaja teada, et täidise eesmärgiks peaks olema auru tekitamine ja prae hoidmine mahlasena, mitte aga prae juurde antava lisandi valmisküpsetamine linnu kõhus. Tihkelt täidetud kõhuõõs pikendab asjatult prae valmimist, lisaks sellele võib ka täidis pahatihti jääda keskelt läbi küpsemata. Seepärast küpsetage kõik retseptides pakutavad riisitäidised valmis eraldi anumas ning pistke kalkuni kõhtu vaid midagi mahlast, kerget ja peaaegu valmis küpsenut, parema puudumisel lihtsalt paar haput õuna või poolitatud mahlane sibul.


Kalkuni ettevalmistamine praeks
Kuigi lindude tihkeks pakiks sidumist ei peeta tänapäeval õigeks, võiks linde, eriti aga kalkunit enne kotiga ahjupistmist siiski veidi töödelda.

Kõigepealt vabasta linnu kokkuseotud või nahavoldi abil kinnitatud jalad.  Võta linnu kõhuõõnest välja pakike rupskitega (vt vastav peatükk). Patsuta lind kuivaks.

Mudi sõrmedega tugevasti koibade ning rinnaosa liha ja nahka, mis teeb naha elastseks ja lahtiseks, võimaldades lindu vajalikul viisil vormida. Suru kogu lahtine nahk kämblaservaga koiva ja rinna vahele. Nii talitades väldid koiva ja rinna ühenduskohas pahatihti ettetulevat naha rebenemist küpsetamisel. Tõsta sääreosad kõhuava juurde kokku ja seo otstest kokku heleda naturaalse nööriga.  

Keera tiiva keskmine kolmandik piki lauapinda ülespoole ja pista seejärel tiiva viimane kolmandik kaelaava juures linnu selja alla. Kui kaelaava juurde on jäetud suur lahtine nahtükk, kinnita see puutikuga seljapoolele. Lisanõuanne: Harkluu väljavõtmine enne küpsetamist hõlbustab suuresti rinnaliha hilisemat lahtilõikamist. Kuidas harkluud välja võtta, saad lugeda terve broileri küpsetamise retsepti algusest.
Nüüd ongi kalkun valmis küpsetuskotti panemiseks 

Köögiviljatäidisega kalkun küpsetuskotis
4–5 kilo kaaluv kalkun
1 sidrun
2 sl soola
0,5 tl jahvatatud valget pipart
Täidis:
50 g võid
3 suurt sibulat
3 suurt hapukat õuna
1 tl soola
purustatud musta pipart
Lisaks:
4 suurt sibulat
paar dl heledat lihaleent

Valmista lind ette eespool kirjeldatud viisil; soovi korral võta välja harkluu ehk sooviluu. Hõõru kogu lind tugevasti üle kõigepealt pooliku sidruniga, seejärel soola ja pipra seguga. Kuna kalkuni rinnaliha on äärmiselt lahja ning kipub küpsemisel kuivama, võiks kaelaava juurest pista naha alla maitsevõi tükikesi nii kaugele kui ulatub. Tavaliselt üsna pikalt linnu külge jäetud kaelanahk tõmba linnu seljapoolele ja kinnita seal peenikeste puust hambaorkidega. Lõika sibul ja õun väikesteks tükkideks ja lase koos võiga pannil madalal kuumusel 10 minutit haududa. Maitsesta vähese soolaga ning tõsta kuumalt linnu kõhuõõnde. Seo linnu jalad tugeva heleda naturaalkiust nööriga kõhuõõne ava juurde kokku, sule kõhuava põikisuunas poolitatud suure sidruniga, mille lõikepind jääb sissepoole. Soovi korral pintselda lindu sulavõiga. Tõsta praad küpsetuskotti.

Lõika lisandiks määratud sibulad poolrõngasteks ja puista linnu ümber, kalla kotti ka lihaleem. Sule kott ja aseta ahjupannile. Lõika koti peale keskele kääriotstega aurupilu ja aseta praad otse ahjupõrandale. Esimese tunni jooksul olgu ahju temperatuur maksimaalne, et küpsemisprotsess kiiresti käivituks ja kõik võimalikud bakterid lõplikult häviksid. Alanda temperatuur 175 kraadini, tõsta praad ahju keskossa ja lase veel umbes 2 tundi küpseda. Täpset aega pole võimalik anda, kuid liha sisetemperatuur ja torkekohast voolava lihamahla välimus määravad prae küpsuse väga täpselt. Kalkuniliha on turvaliselt küps, kui ahjust võtmisel kintsu kõige paksemasse kohta läbi küpsetuskoti torgatud lihatermomeeter (see ei tohi aga vastu konti minna!) näitab 77 kraadi. Küpsusest annab tunnistust ka see, kui eelnimetatud kohta (ikka läbi koti!) puust vardaga torgatud august voolav lihavedelik on täiesti läbipaistev.

Tõsta praad ahjust välja, lõika küpsetuskott kääridega piki pannäärt lahti ja tõsta pealmine osa ära, et praad oleks kergesti ligipääsetav. Kuuma linnuprae pannilt lõikelauale toimetamiseks vajad kaht kokkukeeratud paksu köögirätikut või väga paksu köögipaberist polsterdist käte kaitsmiseks. Võta nende abil kinni praest tugevasti kinni ning lase praadi ettevaatlikult kallutades kogu kõhuõõnes olev vedelik pannile voolata. Alles seejärel tõsta lind lauale, kata tihedalt fooliumiga ja lase enne lahtilõikamist 20-30 minutit seista.

Igasuguse linnuprae, ka kalkuni lahtilõikamiseks on olemas erinevaid meetodeid. Mõned neist näevad ette rinnaliha viilutamise otse rinnaluu pealt, mis nõuab aga veidi enam käeosavust; ka peaks sellisel puhul harkluu olema enne küpsetamist välja võetud. Väikesi erinevusi on teisigi. Nii võib ka kintsutüki liha kondi küljest viiludeks lõigata ja sel viisil lauale anda. Suurimaks lahknevuseks on aga see, kas praad tükeldatakse efektselt otse lauas külaliste pilkude all, kusjuures seda tööd võib paluda teha ka mõnel külalisel, kelle on vastavad oskused olemas ning neile lisaks ka soov nendega silma paista. Meil tuuakse siiski enamasti köögist lauale vaagen lahtilõigatud linnuga. Üks on päris kindel – lahtilõigatud linnu uuesti luudele tagasiseadmine oli kunagi trendikas isegi kodustel koosviibimistel, praegu aga juba ajast ja arust. Laduge parem lahtilõigatud portsjontükid kaunilt ja korrapäraselt vaagnale ja pange nende kõrvale kas mõned salatilehed või mitmesuguseid mahlaseid värvikaid (marineeritud) puuvilju.
Lao väikesed, risti kiudu lõigatud fileelõigud pikliku vaagna mõlemale servale, täida keskele jäänud tühik kintsu- ja sääretükkidest lõigatud viiludega. Pane nende peale vaagna ühte otsa ristatud sääred, teise otsa aga tiivad.
Väiksema seltskonna jaoks võid serveerida vaid suurteks viiludeks lõigatud rinnaliha ja terved koivad. 

.Kalkuniprae lahtilõikamine
*Tee sisselõige rinna ja koiva vahelisse nahasse.
*Liigu noaga allapoole, samal ajal koiba kerest eemale tõmmates. Eralda koib kerest täpselt liigesekohast. Korda sedasama linnu teisel pool.
*Poolita koivad täpselt kintsutüki ja sääreluu ühenduskohast.
*Hoia sääreosa tugevasti lihakahvliga paigal ja tee noaga sisselõige piki sääreluud. Keera seejärel vastu lauda äsja lõigatud lihapind.
*Lõika sääre küljest järgmine viil. Keera jälle lõigatud pind vast lauda ja korda lõikamist, kuni kogu liha on eemaldatud.
*Viiluta ka reietükk; lõikamise hõlbustamiseks võid sellest kondi eelnevalt väikese noaga välja lõigata.
*Tiiva eemaldamiseks keera lind kaelapoolega enda suunas ja lõika kogu tiib korraga kere küljest lahti. Eralda tiivaosad liigesekohast üksteisest, kuid serveeri ainult esimene, kõige suurem tükk. Soovi ja vajaduse korral võid lauale panna ka keskmised tükid; tiivaotsi üldjuhul ei serveerita.
*Eralda rinnafileed rinnakorvi küljest ning tükelda ristikiudu viiludeks.
NB! Vaata linkide abil videosid kalkuniprae lahtilõikamisest ja serveerimisest 

Valik kastmeid kalkuniliha juurde.

Õuna-ingverikaste
2 suurt õuna
3 dl praeleent
2 dl vett
1 sl suhkrut
0,5 dl vett

Tükelda puhastatud õunad sektoriteks ja kuumuta neid koos ingveriga õlis madala kuumusel 5 minutit. Kalla pannile vedelik ja lase mõni minut keeda. Tõsta õunad välja ja töötle sauseguriga koos vähese pannivedelikuga püreeks, kalla see pannile tagasi. Lisa kastmele veidi suhkrut ja vajadusel ka soola. Lase keema tõusta ja mõned minutid keeda. Sega tärklis veega  ja lisa segades kastmele. Tõsta pliidilt otsekohe, kui kaste pakseneb.

Sibula-karamellkaste
2 dl praeleent

Lõika sibul pisikesteks tükkideks. Sulata suhkur paksupõhjalises keedunõus ja kuumuta helepruuniks. Lisa sibul ja sega kiiresti läbi. Kalla segamist jätkates juurde vedelik ja lase korraks keema tõusta. Lisa vähese külma vedelikuga segatud tärklis ja kuumuta segades, kuni kaste pakseneb; ära enam keeda. Maitsesta Teriyaki kastmega ja vajadusel ka soolaga.

Sõstrakaste
1 suure apelsini riivitud kollane koor
soola

Lase apelsinikoor koos veiniga korraks keema tõusta; tõsta pliidilt ja lisa ingver. Sega sõstratarretis apelsinimahlaga, lisa vein koos apelsinikoorega. Lase külmkapis maitsestuda ja jahtuda vähemalt 3 tundi võui järgmise päevani. Serveeri külmalt. 

Teistsugune sõstrakaste
1 väike sibul
jahvatatud valget pipart
(suhkrut või mett)

Kuumuta sibul võis madalal kuumusel läbipaistvaks. Lisa sõstrad ja kuumuta koos paar minutit. Lisa kanaleem, lase keema tõusta ja paar minutit väikesel kuumusel haududa. Maitsesta soola ja valge pipraga. Lisa koorega segatud kartulijahu ja kuumuta segades, kuni kaste veidi (või ka enam, olenevalt lisatud tärklisekogusest) pakseneb. Maitse kastet koos marjadega ning kui tulemus on liiga hapu, lisa veidi suhkrut või mett.

Pirni-tšillikaste
1 tume lihaleemekuubik
0,5 dl keeva vett
0,5 dl või ka enam maguspõletavat tšillikastet

0,5 dl keeva vett
2 dl valget lauaveini või õunamahla
2 sl kartuli- või maisitärklist
1 dl vett

Peenesta leemekuubik keeva vette, lase lahustuda ning jahtuda. Eemalda pinnalt tardunud rasv ja muud tahked osad. Aja läbi tiheda sõela kurnatud praeleem kuumaks, lisa leemekontsentraat ja vein või mahl; lase keema tõusta. Sega tärklis veega ning lisa segades kastmele. Kuumuta segades, kuni kaste pakseneb. Maitsesta vajadusel soolaga, serveeri kuumalt.

Porru-apelsinikaste
2 peene porru hele osa
2 sl õli + 2 sl vett
2 dl apelsinimahla
2 dl kanaleent
1 dl kohvikoort
1 tl kartulijahu
soola
jahvatatud valget pipart

Lõika peened porrud õhukesteks rõngasteks ja kuumuta neid õli ja vee segus madalal kuumusel 5 minutit. Lisa mahl ja leem ning hauta vaevalt keevana mõned minutid. Lisa koorega segatud kartulijahu ning kuumuta segades, kuni kaste pakseneb. Vajadusel maitsesta täiendavalt soola ja pipraga.