pühapäev, 10. jaanuar 2016

4. Niisked kuumtehnikad


* Valik suppe * Seapeasült * Sealihasült * Jõulusült*


Valik lihtsaid mõnusaid suppe

Värskekapsasupp
1 kg veise või noore lamba ribidega küljeliha
2,5 l vett
2 suurt sibulat
700 g värsket kapsast
paar porgandit
mõned kartulid
soola

Kallake liha veega üle ning ajage ägedal tulel kiiresti keema. Laske paar minutit keeda, tõstke pliidilt. Kallake keeduvesi ära ja peske lihatükid jooksva sooja vee all vahust põhjalikult puhtaks. Küürige puhtaks ka keedunõu. Pange liha uuesti potti, kallake keeva veega üle ja laske keskmisel kuumusel keema tõusta. Reguleerige kuumus madalaks ning hautage liha ilma kaaneta vaevalt keevana umbes poolteist tundi ehk kuni kondid lihast hõlpsasti välja tulevad. Keetmise lõpupoole lisage sool, pinnale kerkiv rasv riisuge kulbiga regulaarselt ära, sest pikal keemisel muutub rasva maitse vängeks. Tõstke valmis liha vahukulbiga välja ning lisage supisse peenikesteks ribadeks lõigatud kapsas ja sibul. Umbes poole tunni pärast lisage õhukesed porgandirattad ja 15 minutit pärast seda väikesed kartulitükid. Eemaldage liha küljest kondid, lõigake liha pisikesteks tükkideks ja pange supisse. Hautage vaevalt keevana, kuni kartul on peaaegu pehme. Maitsestage supp lõplikult, vajadusel lisage keeva vett. Laske enne lauale viimist 10 minutit kaane all seista.

Värskekapsasupp punapeediga ehk borš
Atraktiivselt punane ja maitsev borš on Venemaalt ammu maailma rändama läinud ja kõikjalt sõpru leidnud. Siinpakutav on üks paljudest teisenditest ning annab vaid põhimõttelist eeskuju.
Ühte tõsiasja aga tuleb teil kindlasti teada ja järgida: kui soovite kasutada toorest peeti, tuleks see kõigepealt kas jämedalt riivida või ribadeks lõigata ning seejärel tugevalt hapus vedelikus pehmeks hautada. Koos teiste ainetega kuumutamisel kaotab värske peet nii maitse kui ka värvi, kuigi supileem ei muutu sellest kummalisel kombel punaseks, vaid ainult õrnroosaks. Seerpärast on parimaks valikuks poest ostetud riivitud keedupeet või purkides müüdav marineeritud peet. Muidugi võite ka ise keeta, näiteks survepotis keevad suured terved peedid pehmeks vaid 20 minutiga.

Värskekapsasupi ainetele lisaks:
1 purk 0,75 l marineeritud peeti
või 0,5 kg keedupeeti ja 2 sl veini- või õunaäädikat
paar teelusikatäit suhkrut
ürdisoola
2 loorberilehte
mõned terad pimenti ehk vürtspipart
Välja võite jätta:
kartuli

Keetke supp värskekapsasupi juhatuse põhjal. Keedetud peet riivige aegsasti jämeda riiviga ning segage äädikaga. Marineeritud peet riivige jämedalt või lõigake ribadeks, säilitage marinaad maitsestamiseks. Lisage peet supisse koos porgandi, loorberi ja vürtsiga; kartuli võite soovi korral hoopis välja jätta.
Lisage valmissupile maitse järgi peedimarinaadi, keedupeedi kasutamisel naturaalset äädikat. Maitset pehmendab väike kogus suhkrut. Kui tõstate keedunõu pliidilt, püüdke vürtsid kurnlusikaga välja. Pakkuge juurde ohtrasti paksu hapukoort või maitsestamata jogurtit.
NB! Borš maitseb eriti hästi järgmisel päeval.

Roheline minestrone
1,5 l vett
3 kanaleemekuubikut
3 kartulit
1 dl kõvanisust spiraale või sarvekesi
1 porru roheline osa
1 suurem roheline paprika
1 väike spargelkapsas
2 sellerivart
200 g (külmutatud) herneid
purustatud musta pipart
tilli
soola 
Lisandiks:

100 g 30% hapukoort
broilerimaitseainet
3 dl spiraalmakarone
1 pisikese porru valge osa
200 g külmutatud supiköögivilju
2 l vett
meelepärast piprasegu
jahvatatud valget pipart
siledaid petersellilehti
2 sl õli
3 sl jahu
maitse järgi soola
8 dl vett
6 jahust kartulit
soola
küüslaugusoola
petersellilehti

Lõika kartulid ja paprikad õhukesteks viiludeks või ribadeks, sellerivarred ja porrulehed väikesteks tükkideks, spargelkapsas jaga pisikesteks õisikuteks. Keeda köögivilja leemes umbes 5 minutit, lisa sarvekesed ja keeda veel 5 minutit. Lisa siis ka herned ja maitseained ja lase korraks keema tõusta. Tõsta keedunõu pliidilt, lase kaane all 5 minutit seista ja viimistle maitse. Serveerimisel riputa supile tilli ja tõsta igasse taldrikusse hapukoort, mille hulka on segatud küüslaugusoola ja peenestatud petersellilehti.

Punane sügissupp
0,5 kg punapeeti
3 sellerivart
2 porgandit
1 keskmine sibul
2 küüslauguküünt
2 sl õli
1 l vett
2 Knorri veiselihakuubikut
2 sl tomatipastat
1 sl veini- või õunaäädikat
1 sl suhkrut
näputäis Cayenne'i pipart
1 tl ürdisoola
100 g murulaugulisandiga sulajuustu 

Puhasta köögivili, lõika tükkideks ning kuumuta neid suures paksupõhjalises keedupotis põhjal pidevalt segades  3–5 minutit. Lisa vesi ja pudendatud leemekuubikud. Hauta vaevalt keevana, kuni peet on pehme. Lisa kõik muud komponendid peale juustu ning töötle püreeks. Viimasena lisa sulatatud juust väikeste lusikatäite kaupa, suppi pidevalt pallvispliga kloppides. Aja supp pidevalt segades uuesti kuumaks. Serveerimisel tõsta iga portsjoni peale hapukoort.

Põletav tomatisupp
1 l vett
2 köögiviljaleemekuubikut
300 g tomateid
1 väike sibul
2 sl tomatipastat
1 tl karrit
1 sl õli
0,5 tl Cayenne'i pipart
0,5 tl küüslaugupulbrit
0,5 tl purustatud musta pipart
2 sl sidrunimahla

Kasta tomatid 30 sekundiks keeva vette. Tõmba koor maha, õõnesta välja kõvad varrejäänused ja lõika viljaliha tükkideks. Tükelda sibul. Kuumuta karripulbrit pannil õlis 60 sekundit, et maitse tugevneks. Aja vesi keema, lisa köögivili, tomatipasta ja kõik maitseained, hauta vaikselt keevana 15 minutit. Lisa pudendatud leemekuubikud ja töötle poti sisu sauseguriga püreeks. Maitsesta sidrunimahla.

Paprikapüreesupp köömnega
4 punast paprikat
3 tl köömneid
3 sl õli + 3 sl vett
1 suur sibul
1 suur küüslauguküüs
1 l vett
2 kanaleemekuubikut
soola ja purustatud musta pipart

Väike lisatöö paprika grillimise näol tasub end ära võrratus maitses. Pane paprikakaunad ahjuplaadile, küpseta grillelemendi all või väga kuumas ahjus 15–20 minutit kuni koor tõuseb kupla ja kohati isegi söestub. Pane kaunad otsekohe kilekotti või tugevasse paberkotti ning sule õhukindlalt, et tekkiv aur irrutaks koore. Tõmba jahtunud kauntelt koor maha, puhasta tavalisel viisil, lõika tükkideks.
Kuumuta köömneid kuival pannil nõrgal kuumusel paar minutit. Lase jahtuda ja suru seejärel uhmris peeneks või peenesta põhikasutusest kõrvaldatud kohviveskis.
Kuumuta peenestatud sibulat ja küüslauku õli ja vee segus madalal kuumusel 8–10 minutit. Aja vesi keema, lisa sibul, küüslauk, paprika, köömen ja pudendatud leemekuubikud. Hauta vaevalt keevana 10 minutit. Töötle püreeks, aja uuesti kuumaks ja maitsesta soovikohaselt. Serveerimisel võid raputada pinnale peenestatud koriandri- või siledaid petersellilehti.

Põletav köögiviljasupp riisiga
2 sl õli + 2 sl vett
1 suur sibul
3 sellerivart
3 porgandit
2 väikest tšillikauna
3 küüslauguküünt
1 dl pikateralist riisi
näputäis jahvatatud vürtspipart ehk pimenti
(näputäis jahvatatud kaneeli)
1 l vett + 2 kanaleemekuubikut
1 dl 35% rõõska koort
sibulapealseid või murulauku

Kuumuta peenestatud sibulat õli ja vee segus madalal kuumusel 5–8 minutit. Lisa viilutatud seller ja porgand, peenestatud küüslauk ning pikuti poolitatud ja väga hoolikalt seemnetest puhastatud tšillipipra kaunad. Kuumuta veel 15 minutit. Lisa riis ja maitseained, kuumuta segades 2 minutit. Lisa kuum vesi ja pudendatud leemekuubikud. Lase umbes 30 minutit vaikselt haududa ja töötle supp püreeks. Lase uuesti keema tõusta, lisa rõõsk koor ning maitsesta lõplikult. Serveerimisel puista peale rõngasteks lõigatud sibulat või murulauku.

Porgandi-kartulipüreesupp 
1 suur sibul
1 sl õli
0,5 kg porgandit
paar kartulit
1 l vett
2-3 kana- või lihaleemekuubikut
soola
näpuotsatäis jahvatatud pipart või muskaatpähklit
1 dl rõõska koort

Puhasta, koori ja tükelda köögiviljad. Sibul lõika päris peeneks ja kuumuta keedunõu põhjas väikesel tulel koos õliga läbipaistvaks. Lisa vesi, leemekuubik ja kartul-porgand, keeda 15 minutit. Kalla keeduvesi teise anumasse ja hoia alles. Suru keedetud köögivili läbi sõela, purusta köögikombaini, kannmikseri või sauseguriga; lisa vajadusel keeduvedelikku. Kalla püree keedunõusse, lisa keeduvedelikku meelepärase paksusega supi saamiseks.  Aja supp segades keema ja maitsesta lõplikult;  sega soovi korral juurde veidi rõõska koort. Paku juurde kuumi juustu- või hakklihavõileibu või kuumi pirukaid; võib ka ahjus kuumutatud või röstitud saiatükke supi sisse murda.

Kuldne porgandisupp
2 sl õli
1 suurem sibul
0,5 kg porgandeid
1 l vett + 2-3 kanaleemekuubikut
2 sl sidrunimahla
soola ja raasuke muskaatpähklit

Kuumuta hakitud sibulat keedunõu põhjas õlis väikesel kuumusel 5-6 min. Lisa porgandiviilud, kuum vesi ja pudendatud leemekuubikud. Keeda väikesel tulel 20 minutit, püreeri supp sauseguriga või püreepressiga. Lisa sidrunimahl, maitse järgi soola ja muskaati, aja uuesti kuumaks ja serveeri.

Poissmehe värskekapsasupp
1 l vett
2-3 lihaleemekuubikut
1 karp turisti einet vms lihakonservi
0,5-0,8 kg hiina kapsast
peotäis külmutatud friikartuleid
1 purk porgandikuubikuid
(või eelmise kahe asemel pool pakki külmutatud supiköögivilju)

Aja vesi keema, lisa pudendatud leemekuubikud, külmunud friikartulitükid, mis soovi korral on väiksemaks lõigatud, umbes pool purki porgandikuubikuid koos vähese vedelikuga (või külmutatud köögivili), tükeldatud lihakonserv ja ribadeks lõigatud kapsas. Aja supp keema ja hauta veel 5-7 minutit, kuni kapsas on soovikohaselt pehme. Maitsesta supp lõplikult soola ja jämeda mustpipraga, lase kaane all paar minutit maitsestuda. 

Seljanka eesti moodi

2–3 väga suurt sibulat
4 sl õli + 1 dl vett
2 dl paksu tomatipüreed
1 l vett
3 tumedat lihaleemekuubikut
2 loorberilehte
5 tera musta pipart
2 hapukurki
200 g viinereid
100 g taist sinki
praejääke
paksu hapukoort või jogurtit

Selle supi mõnusus rajaneb mitte tavapärasele suurele lihavalikule, vaid hästi läbi haudunud suurele sibulakogusele. Lõika sibulad pikuti neljaks ja seejärel iga sektor õhukesteks viiludeks. Hauta õli ja vee segus suurel pannil või paksupõhjalises keedunõus madalal kuumusel 15 või isegi 20 minutit, kuni kogu mass on pehme ja kuldkollane. Lisa pehmele sibulale tomatipüree ja hauta vaevalt keevana veel 10 minutit. Lisa keev vesi, loorberileht, pipraterad, pudendatud leemekuubikud, pikuti poolitatud ja õhukeselt viilutatud hapukurgid, tükeldatud sink, viinerid ja praejäägid. Lase aeglaselt keema tõusta, tõsta pliidilt ja hoia kaane all 10 minutit. Püüa loorberileht ja pipraterad vahukulbiga välja. Maitsesta lõplikult, soovi korral lisa veidi sidrunimahla. Tõsta igale portsjonile paksu hapukoort või jogurtit. 

Kiirseljanka
3 suuremat sibulat
2 sl õli
400 g purk purustatud tomatit
1 l vett
2-3 lihaleemekuubikut
paar konservkurki
tükk sinki, keedu- või praeliha
keeduvorsti või viinereid
viilutatud keedetud neerusid
(kappareid ja viilutatud musti oliive)

Lõika kooritud sibulad pikuti pooleks, seejärel õhukesteks poolrõngasteks, näpi need sõrmedega lahti. Kuumuta paksupõhjalises keedunõus õliga läbi, lisa tomatihoidis. Hauta väikesel kuumusel ilma kaaneta 15-20 minutit, vahetevahel põhjast segades. Kuna tomatihoidis kipub potist välja pritsima, kata pott tagurpidi keeratud sõelaga. Kui sibul on pehmeks haudunud, võid seljankapõhja jahutada ning panna vajaliku hetkeni hoiule külmkappi või isegi sügavkülma. Kohe söödava supi jaoks lisa keedunõusse keev vesi ja pudendatud leemekuubikud. Kui supp keem on tõusnud, reguleeri kuumus väikeseks. Lisa tükeldatud kurk, liha, sink ja vorst, väga  hästi maitsevad selles supis ka marineeritud kapparid ja mustad oliivid. Hauta paari minutit, siis tõsta pliidilt, kata kaanega ja lase 5 minutit maitsestuda.

Hakklihasupp köögiviljadega

250 g hakkliha
1 sibul
2 sl õli
2 leemekuubikut
1 tl soola
1 l vett
1 pakk kartulit sisaldavat köögiviljasegu
veidi spagettit või peotäis peent supipastat (tähekesed vms.)
(2 sl tomatipüreed)

Näpi hakkliha sõrmedega lahti,haki kooritud sibul peeneks. Kuumuta sibul paksupõhjalises keedunõus koos õliga segades läbipaistvaks. Lisa hakkliha, tõsta veidi kuumust ja kuumuta  segades, kuni liha punane värvus kaob;  pikemal kuumutamisel muutub liha kõvaks.Lisa kohe kuum vesi ja purustatud leemekuubik, väikesteks tükkideks murtud spagetti või mõni muu kiiresti pehmenev pastaliik, külmunud köögiviljad ja soovi korral ka tomatipüree. Aja supp keema, hauta siis vaevalt keevana 8-10 minutit, lase siis kaane all veel paar minutit seista. On kohane meelde tuletada, et koos teiste toidainetega võib keeta vaid durum-nisujahust pastatooteid; pehmest nisujahust tooted muudavad supileeme sogaseks.

Lihapallisupp

1,5 l vett
2-3 liha- või kanaleemekuubikut
1 tl Santa Maria ürdisoola
3-4 sl sõmerat riisi
150 g hakkliha
1-2 pakki supiköögiviljasegu

Aja vesi keema, lisa purustatud leemekuubikud, ürdisool ja riis, vähenda kuumust ja hauta  riis peaaegu pehmeks. Sega lahtinäpitud hakkliha hulka veidi soola, pipart ja vett, vormi segust märgade kätega pisikesed pallid ning lao need märjakskastetud taldrikule. Kalla kõik frikadellid korraga supi hulka, lase kiiresti keema tõusta ja seejärel väiksemal kuumusel vaikselt keeda. Kui kõik pallid on pinnale kerkinud, lisa juurde külmutatud köögivili, aja supp kiiresti keema, seejärel vähenda jälle kuumust ja hauta köögiviljad pehmeks. Raputa supile hoidistatud maitserohelist, lase enne serveerimist kaane all mõned minutid maitsestuda; värske maitseroheline lisa otse taldrikutesse.

Särtsakas tomatisupp
1 l vett
2 köögiviljaleemekuubikut
300 g tomateid
1 väike sibul
2 sl tomatipastat
1 tl karrit
0,5 tl kajennpipart
0,5 tl küüslaugupulbrit
0,5 tl jämedalt jahvatatud mustpipart
1 sl õli
2 sl sidrunimahla

Kasta tomatid 30 sekundiks keeva vette. Tõmba koor maha, õõnesta välja kõvad varrejäänused ja lõika tükkideks. Tükelda sibul.
Kuumuta vürtsipulbreid pannil õlis paar minutit, et nende maitse tugevneks. Aja vesi keema, lisa köögivili, tomatipasta ja maitseained, hauta vaikselt keevana 15 minutit.
Lahusta supis pudendatud leemekuubikud ja püreeri supp. Maitsesta sidrunimahlaga.

Püreeri supp, aja uuesti kuumaks ja maitsesta soovikohaselt. Serveerimisel võid raputada pinnale peenestatud koriandri- või siledaid petersellilehti.

Porgandisupp karriga
0,5 kg porgandeid
2 sibulat
2 sl võid
1 sl karrit
8–9 dl vett + 2 kanaleemekuubikut
150 g sulatatud juustu
2 sl sidrunimahla
jahvatatud valget pipart
kaunistuseks siledaid petersellilehti või aknalaual kasvatatud kress-salatit

Lõika kooritud porgandid ja sibulad peeneks. Sulata või keedunõu põhjas ja kuumuta köögivilju segades mõned minutid. Raputa juurde karripulber ning kuumuta segades veel mõned minutid, et karri maitse esile tuleks.
Kalla juurde vesi ning lisa pudendatud leemekuubikud. Hauta vaevalt keevana 25 minutit, töötle püreeks. Lisa juust teelusikatäite kaupa, suppi pidevalt segades.
Viimistle maitse. Serveeri kress-salati või petersellilehtedega kaunistatult.
  
Küüslaugusupp
3 sl õli
8–12 küüslauguküünt
6 viilu röstsaia
näputäis kuivatatud tüümiani
jahvatatud valget pipart
1 l vett
peenestatud murulauku
         
Peenesta meelepärane kogus küüslauguküüsi noaga ja kuumuta neid keedunõus põhjas õlis madalal kuumusel 5 minutit. Lisa koos koorikutega tükkideks lõigatud sai ja kuumuta segades veel veidi aega. Kaklla juurde vesi, lisa maitseaineid, lase keema tõusta ja seejärel vaevalt keevana 20 minutit haududa. Töötle sauseguriga püreeks ning maitsesta lõplikult. Serveerimisel riputa igale portsjonile peenestatud murulauku või muud maitserohelist.

Roheline gazpacho
1 l vett + 2 meelepärast leemekuubikut
4 kartulit
1 väike sibul
1 roheline paprika
8 viilu röstisaia
2 küüslauguküünt
1 lavakurk
peotäis petersellilehti
0,5 tl sidrunpipart
mõned melissi- ja basiilikuvõrsed

Lõika kooritud kartulid, sibul ja paprika tükkideks ning pane potti. Kalla peale niipalju leent, et ained oleksid parajasti kaetud. Keeda pehmeks, lõpu eel lisa saiatükid. Kalla juurde ülejäänud vedelik, lisa peenestatud küüslauk, kurk, maitseroheline ja pipar. Töötle masinaga püreeks ning pane koos keedunõuga külma vette jahtuma. Paku supi juurde väikesteks tükkideks lõigatud tomatit, keedumune, punast paprikat, sibulat ja röstitud saia, pane iga lisand eraldi kausikesse. Suppi saab täiendavalt jahutada ja vajadusel ka vedeldada jääkuubikute lisamisega.

Kana-klimbisupp
1 l kanaleent või
1 l vett + 2 kanaleemekuubikut
paar porgandit
mõned kartulid
küpsetatud või keedetud kanaliha
Keedetud klimbitainas:
2 dl jahu
2 dl vett
1 sl võid
1 muna
maitse järgi soola

Valmista keedutainas: aja väikeses paksupõhjalises keedunõus vesi ja või keema, lisa otsekohe ühekorraga kogu jahu ning sega energiliselt, kuni keedunõu keskele moodustub ühtlane läikiv tomp. Tõsta pliidilt, kummuta tainas kaussi ja lase 5 minutit jahtuda. Lisa muna ja mikserda, kuni tainas on ühtlane ja läikiv. Keeda porganditükikesed lihaleemes peaaegu pehmeks, lisa kartul. Lisa pehmele köögiviljale kanalihatükid, tõsta keedunõu pliidilt ja kata kaanega. Aja vahepeal laias keedunõus paar liitrit vett keema, lisa soola või pool kanaleemekuubikut. Võta keedutainast kuuma vette kastetud teelusikaga tillukesi portsjoneid ja lase keevasse vette. Tõsta paisunud ja pinnale kerkinud klimbid vahukulbiga supi hulka, sega ettevaatlikult suure lusikaga läbi ning lase kaane all maitsestuda. Serveerimisel riputa supile peenestatud maitserohelist.

Selge räimesupp
0,5 kg räimi
1 sibul
1 sl õli + 1 sl vett
1 l vett + 2 kalaleemekuubikut
1 porgand
2 sellerivart
1 loorberileht
5 tera vürtspipart
4 kartulit
soola
peenestatud tilli ja murulauku

Fileeri räimed (vt nõuandeid räimepihvide retseptist), eemalda nahk ja riputa fileed vähese peene soolaga üle. Kuumuta peenestatud sibul õli ja vee segus madalal kuumusel läbipaistvaks. Lõika porgand ja sellerivarred kuubikuteks. Pane köögiviljad keedunõusse, lisa vesi ja pudendatud leemekuubikud. Aja keema ja hauta nõrgal kuumusel 10 minutit. Lisa väikesed kartulitükid ja maitseained; hauta veel 5 minutit. Viimasena lisa kääridega tükeldatud fileed ning lase pärast keematõusmist keeda mitte kauem kui 1 minut. Korja vürtsid vahukulbiga välja, tõsta supp kohe taldrikutesse, riputa peale peenestatud maitserohelist.

Räimesupp tomatiga
6 dl vett + 1 kalaleemekuubik
1 pakk külmutatud supiköögivilju
1 purk itaalia ürtidega maitsestatud purustatud tomatit
2 küüslauguküünt
300 g räimefileed (0,5 kg puhastamata räime)
soola
peenestatud tilli

Aja vesi keema, lisa pudendatud leemekuubik ja tomatihoidis. Kui tomat on maitsestamata, lisa maitse järgi kuivatatud basiikut ja punet. Riputa fileele peent soola. Kui leem on keema tõusnud, lisa külmutatud köögivili, lase uuesti keema tõusta ning lase köögivili pehmeks haududa. Lõika filee kääridega tükkideks ja lisa supisse, lase minuti võrra keeda. Tõsta supp taldrikutesse ja riputa peale peenestatud tilli. 

Lõhesupp
1 külmutatud lõhe-supikogu või
ühe suure kala pea ja lihajäänustega selgroog
1 l vett
(2 kalaleemekuubikut)
1 väikese porru valge osa
1 sl õli
6 tera vürtsi
1 loorberileht
6 kartulit
1 porgand
peenestatud tilli

Supiks sobivad lõpustest puhastatud kalapea, selgroog, uimed, saba ja nahk. Pane kalajäägid või külmutatud supikogu keeva vette, lase keema tõusta ja eemalda vaht. Hauta vaevalt keevana paar minutit ehk kuni liha tuleb luude küljest lahti. Hauta samal ajal õhukesteks rõngasteks lõigatud porru õlis pehmeks. Kurna leem läbi sõela ja kalla puhtakspestud potti. Lisa leemekuubikud, vürtsid, porru, tükeldatud kartul ja peenikesteks ribadeks lõigatud porgand. Vajadusel lisa soola. Kui köögivili on pehme, korja vürtsid välja. Lisa tükeldatud kala, tõsta pliidilt, maitsesta lõplikult ja lase kaane all veidi aega järelvalmida. Serveerimisel puista igale portsjonile tilli.

Kiire kalasupp
1–1,5 l vett
2–3 kalaleemekuubikut
1 väike porru
1 sl õli
1 pakk külmutatud supiköögivilju
1 tl sidrunipipart
400 g külmutatud kalafileed
värsket, kuivatatud või külmutatud tilli

Võta külmutatud kala sulama; lõika rohelise osa pikkuses lõhestatud ja kihikaupa mullast hoolikalt pestud porru õhukesteks viiludeks. Kuumuta õlis madalal kuumusel 2–3 minutit. Kalla keedunõusse vesi, aja keema. Pudenda vette leemekuubikud ning lisa porru ja külmutatud köögivili. Lase kiiresti keema tõusta, seejärel väikesel kuumusel tasakesi keeda. Kui köögivili on peaaegu pehme, lõika veidi sulanud kala tükkideks ja pane keeva leemesse, maitsesta sidrunimahla ja sidrunipipraga. Hauta vaevalt keevana paar minutit ja tõsta pliidilt. Tõsta supp kohe taldrikutesse ja riputa tilli peale.
  
Köögiviljasupp pastaga
1,5 l vett
2 liha- või köögiviljaleemekuubikut
100 g pisipastat
0,25 tl  purustatud musta pipart
3 sl tomatipüreed
1 küüslauguküüs
100 g taist sinki
2 pakki külmutatud supisegu
soola

Aja vesi keema, lisa pudendatud leemekuubikud, pasta, peenestatud küüslauguküüs, pipar ja tomatipüree. Lase tasakesi 5 minutit keeda, lisa ribadeks lõigatud sink ja külmunud köögivili. Lase uuesti keema tõusta ja hauta siis madalal kuumusel 15 minutit. Kui supp näib liiga paks, lisa keeva vett või tomatimahla.

Kiire vorstisupp
300 g sardelle, viinereid või rõngasvorsti
1 l vett
2 lihaleemekuubikut
4 kartulit
400 g külmutatud köögivilja
2 sl tomatipastat
1 tl suhkrut
purustatud musta pipart
sibulapulbrit
soola
murulauku

Lõika kartulid tükikesteks ja keeda veest ja kuubikutest valmistatud leemes paar minutit. Lisa külmunud köögivili, lase keema tõusta ja mõned minutid haududa. Lisa vorstitükikesed, tomatipasta ja maitseained. Lase keema tõusta, tõsta pliidilt ja lase kaane all vähemalt 5 minutit järelvalmida. Jaga taldrikutesse ning riputa peale murulauku.

Köögiviljapüreesupp vorstiga
1 l vett + 2 kanaleemekuubikut
250 g külmutatud köögivilju
näputäis kurkumit
veidi Cayenne’i pipart
300 g viinereid või sinki

Keeda köögivili kanaleemes pehmeks, töötle sauseguriga püreeks ja maitsesta. Lase uuesti keema tõusta, lisa viineri- või singitükid ning hauta madalal kuumusel veel mõned minutid.

Hakkliha-köögiviljasupp tomatiga
300 g hakkliha
1 sl õli
1 sibul
8 dl vett
1 purk küüslaugumaitselisi purustatud tomateid
4 kartulit
1 lihaleemekuubik
1 pakk meelepäraseid külmutatud köögivilju
0,5 tl purustatud musta pipart
1 marineeritud kurk
peenestatud siledaid petersellilehti

Kuumuta lahtinäpitud hakkliha õlis punase värvuse kadumiseni; tõsta kohe vahukulbiga ära. Kuumuta peenestatud sibul läbipaistvaks. Lisa vesi, hakkliha ja tomatihoidis, lase keema tõusta. Pudenda potti lihaleemekuubik, lisa tükeldatud kartul ja keeda 10 minutit madalal kuumusel. Lisa köögiviljasegu ja pipar, hauta 10 minutit. Lisa ribadeks lõigatud kurk ja maitsesta soolaga; riputa peale petersellilehti.

Minestrone
1,5 l vett + 2 liha- või köögiviljaleemekuubikut
100 g spiraale või sarvekesi
0,25 tl purustatud musta pipart
3 sl tomatipüreed
1 küüslauguküüs
100 g taist sinki või keeduvorsti
2 pakki külmutatud supisegu
soola
3 sl pestokastet

Aja vesi keema, lisa pudendatud leemekuubikud, makaronid, peenestatud küüslauguküüs, pipar ja tomatipüree ja lase 5 minutit vaikselt keeda. Lisa ribadeks lõigatud sink ja külmunud köögivili, lase uuesti keema tõusta ja madalal kuumusel 15 minutit haududa. Sega juurde pesto ning lisa vajadusel soola. Kui supp näib liiga paks, lisa keeva vett või tomatimahla.

Broileri-pastasupp variantidega
400 g broileriliha
2 sl õli
karripulbrit
küüslaugusoola
4 kanaleemekuubikut
Juustuvariandile:
200 g sulatatud juustu
Võimalikke lisandeid:
200 g külmutatud herneid
1 purk konservmaisi või
200 g külmutatud maisi
Peenesta porru. Lõika broileriliha tillukesteks tükkideks ja pruunista kiiresti õlis. Lisa porru, maitse järgi karrit ja broilerimaitseainet ning kuumuta segades 1 minut. Lisa keev vesi ja pudendatud leemekuubikud. Kui leem on keema tõusnud, lisa pasta. Vähenda kuumust ja lase vaikselt keeda, kuni pasta on pehme. Tõhusama supi jaoks lisa väikeste portsjonitena sulatatud juust ja sega, kuni juust sulab. Maitsesta lõplikult. Soovi korral võid peaaegu valmis supisse panna ka herneid või maisi, mis mõlemad vajavad vaid korralikku läbikuumenemist.

Spinatisupp
8 dl vett + 2 heledat lihaleemekuubikut
2 dl kohvikoort
jahvatatud valget pipart
200 g külmutatud spinatit
Valmista leem, lase külmas vees jahtuda ning eemalda tardunud rasv. Kuumuta õli teflonkastrulis, lisa jahu ning kuumuta pidevalt segades 1 minut. Lisa korraga kogu leem ning lase pidevalt segades keema tõusta. Lisa sulatatud ja nõrutatud spinat, koor, sool ja pipar; sega hästi läbi. Lase uuesti keema tõusta ning 7–8 minutit vaikselt haududa. Lisandiks võid serveerida keedetud muna.

Porru-juustusupp
3 suuremat porrut
2 sl õli
1 l vett
1 köögivilja leemekuubik
4 viilu lauasaia
0,5 tl purustatud musta pipart
raasuke suhkrut
200 g Merevaiku

Lõhesta porrude hele osa pikuti ja pese muld välja. Lõika õhukesteks viiludeks ja hauta õlis madalal kuumusel poolpehmeks. Lisa vesi, leemekuubik, koorikuta saiaviilud ja maitseained ning lase 10 minutit vaikselt podiseda. Lisa teelusikatäite kaupa toasoe juust ja lase pideval segamisel sulada; soovi korral võid supi ka sauseguriga ühtlaseks töödelda.

Kartuli-juustu püreesupp kahte moodi
300 g pehmet rõngasvorsti, viinereid või sardelle
2 kanaleemekuubikut
200 g sulatatud juustu
purustatud musta pipart
Sibulavariandile:
0,5 kg sibulat
3 sl õli + 3 sl vett
1 dl vahustuvat koort

Lõika vorst pisikesteks kuubikuteks ja pruunista pannil väheses õlis; jäta ootama. Keeda tükeldatud kartulid kanaleemes pehmeks ja töötle püreeks. Lisa vähehaaval juust ning kuumuta segades kuni sulamiseni. Maitsesta soola ja pipraga. Tõsta vorstitükid supisse ja aja see uuesti kuumaks.  Sibulavariandi puhul alusta peenestatud sibula õli ja vee segus kuumutamisega 5–7 minuti jooksul. Jätka põhiretsepti järgi, kuid vorsti asemel lisa supisse sibul. Mikserda koor pehmeks vahuks, kalla supile ja tõsta alt ülespoole ettevaatlikult ühtlaseks. 

Juustusupp saiaga
2 sl oliiviõli
5 küüslauguküünt
5–7 viilu koorikuta saia
1 l vett
1 lihaleemekuubik
0,5 tl kuiva basiilikut
näputäis kuiva tüümiani
2 dl 10% rõõska koort
2 dl (100 g) riivitud Emmentali juustu
soola
Kaunistamiseks:
mooniseemneid
4 sl riivjuustu

Kuumuta kooritud küüslauguküüsi oliiviõlis 5–7 minutit, lisa pudendatud sai ja kuumuta veel paar minutit. Lisa paar dl vett ning töötle püreeks. Kalla juurde ülejäänud vesi ja koor, lisa pudendatud leemekuubik ja ürdid. Sega ühtlaseks ning kuumuta nõrgalt keevana 20 minutit. Tõsta pliidilt, sega juurde juust, maitsesta soolaga. Kui soovid eriti kohevat suppi, töötle veel kord sauseguriga. Serveerimisel riputa iga portsjon üle riivjuustuga, see omakorda näputäie mooniseemnetega.

Lihtne juustusupp
1 l vett
3 Knorri kalkunileemekuubikut
200 g sulatatud juustu
0,5 tl jahvatatud muskaati
küüslaugupulbrit
2 sl jahu
2 sl 10% rõõska koort

Kalla vesi keedupotti, lisa pudendatud leemekuubikud. Aja leem keema. Raputa kaanega purgis jahu rõõsa koorega korralikult läbi ja nirista peene joana supi hulka, viimast pidevalt segades. Lisa maitseained ja hauta 7–8 minutit madalal kuumusel. Lisa suppi aeglaselt ja pidevalt segades lusikatäite kaupa sulatatud juustu ning kuumuta nõrgal tule pidevalt segades, kuni juust on täielikult sulanud. Serveeri koos prantssaiaga. NB! Kasuta tavalise asemel julgelt erinevate lisanditega juustusid; ka maitseaineid võid soovikohaselt varieerida.

Porgandi-juustusupp
3 sl õli
5 sl jahu
1 l piima
600 g porgandit
1 tl soola
veidi suhkrut
0,25 jahvatatud valget pipart
2 dl kohvikoort
200 g sulatatud juustu
Lisandiks:
4 viilu täisterasaia

Kuumuta jahu õlis kuldkollaseks, kuid ära lase pruunistuda. Lisa peene nirena ja pidevalt segades piim ja lase madalal kuumusel keema tõusta. Kalla juurde riivitud porgand ja hauta vaevalt keevana 15 minutit. Sega juurde koor ja lase korraks keema tõusta. Vähenda kuumus minimaalseks ja lisa lusikatäite kaupa toasoe juust, lase pidevalt segades sulada, kata siis anum kaanega ja tõsta pliidilt. Lõika sai kuubikuteks ja pruunista õliga pintseldatud kuumal pannil. Serveerimisel riputa kuubikud supi peale.

Kala-juustusupp tomatiga
3 dl vett
5 dl tomatimahla
2 kalaleemekuubikut
200 g külmutatud supiköögivilja
2 kartulit
300 g külmutatud või värsket kalafileed
200 g sulatatud juustu
värsket tilli

Aja vee ja tomatimahla segu keema, lisa leemekuubikud, köögivili ja kartulitükid. Lase vaikselt keeda umbes 10 minutit. Lisa keevas vees hoitud noaga väikesteks tükkideks lõigatud juust ning kuumuta segades, kuni juust sulab. Lisa siis väikesed kalatükid ja lase uuesti keema tõusta. Tõsta keedunõu otsekohe (ülekeetmise ja maitsetuks muutumise oht!) pliidilt ning kata kaanega. Mõne minuti pärast on kala parajalt pehmeks haudunud ning saab supi maitse lõplikult viimistleda.
  
Pühapäevane sibula-juustusupp krutoonidega
3 sl õli + 3 sl võid + 3 sl vett
700 g sibulaid
1 tl suhkrut
1 l vett
2 Knorri veiseliha leemekuubikut
1,5 dl valget lauaveini
soola
purustatud musta pipart
Lisandiks:
4–8 diagonaalselt lõigatud viilu pikka saia
100 g (2 dl) tugevamaitselist riivitud juustu
Pinnale:
peenestatud värsket tüümiani (aedliivateed)

Pane õli, või ja vesi paksupõhjalisse keedunõusse, tõsta pliidile madalale kuumusele. Lõika kooritud sibulad pikuti neljaks sektoriks, seejärel risti õhukesteks viiludeks. Hauta keedunõus õli ja vee segus väikesel kuumusel 30 minuti jooksul pruuniks, pehmeks ja magusaks. Lisa vesi, leemekuubikud ja vein ning maitse järgi soola ja pipart; tõsta kuumust ning lase segades keema tõusta. Hauta madalal kuumusel vaevalt keevana 40–50 minutit, eriti hea maitse saavutamiseks isegi kauem. Vahepeal valmista saiaviiludest ahjus suured krutoonid (vt postitust Leiva- ja saiajääkide kasutamine). Tõsta ahjukuumus kohe maksimaalseks. Tõsta supp madalasse kuumuskindlasse serveerimiseks sobivasse anumasse. Aseta krutoonid supi pinnale, riputa juustuga üle ning tõsta ahjurestile umbes 10 minutiks ehk kuni juust on sulanud ja hakkab mulle ajama. Väldi pruunistumist, mis teeb juustu mõruks. Võta ahjust, riputa pinnale ürti ning serveeri. 

Sült mitut moodi

Linda seapeasült Maalehest 


Maire sealihasült 
2–2,5 kg luude ja kamaratega sealiha (koodid, jalad, kaelatükk)
1 koortega (ilusa värvi jaoks) kollane sibul
8–10 tera pipart
6 tera vürtsi
1 loorberileht
soola

Pane liha keema külma veega, mis liha mõne cm paksuselt katab. Aja keema ja lase 1–2 minutit ägedalt keeda. Kalla vesi ära, pese liha ja keedunõu hoolikalt vahust puhtaks. Kalla liha potis uue keeva veega üle ning keeda ilma kaaneta, kuni liha luudelt lahti tuleb ehk umbes 3 tundi. Vesi tohib ainult nõrgalt liikuda, äge keemine teeb süldi sogaseks. Pinnale tõusev rasv koori kulbiga aeg-ajalt ära, et sült ei saaks mõrkjat maitset, vajadusel lisa uut keeva vett. Sibul ja 2–3 tl soola lisa 1–2 tunni pärast, vürtsid aga 10 minutit enne keetmise lõppu. Tõsta liha leemest välja; jahtunult lõika väikesteks tükkideks.

Kurna keeduleem läbi tiheda sõela ja pane koos lihaga potti, maitsesta soolaga suhteliselt tugevasti, kuna jahtudes maitse nõrgeneb olulisel määral. Lase korraks keema tõusta, seejärel jäta jahtuma. Ooteajal tee tardumisproov: kalla külmkapis eelnevalt jahutatud süldivormi 1 cm paksune kiht süldileent, hoia 30–40 minutit külmkapis. Kui sült selle ajaga ei kallerdu, polnud lihas küllaldaselt liimainet. Asja parandamiseks lisa süldile paar-kolm triiki supilusikatäit (kallerdumisastmest olenevalt) želatiinipulbrit, mis on paisutatud jahtunud süldileemes ja sulatatud kuumas veevannis. Kui valmistad süldi täiesti ilma liimaineta lihast, näiteks sea kintsutükist, on želatiinivajadus 0,5 dl (10 triiki teelusikatäit) 1 liitri süldileeme kohta. NB! Ainult pulbrilise želatiiniga valmistatud sült kipub säilitamisel 5-6 päevaga sitkeks muutuma. 
Tõsta jahtunud sült külma veega loputatud vormidesse. Kata lõplikult tardunud sült kilega või fooliumiga ning säilita jahedas. 

Maire jõulusült
Head sülti saab ka poest osta, kuid jõulusült tasuks ise keeta vähemalt siis, kui süldimaterjal omast käest võtta või kui tekib võimalus seda odavalt muretseda. Kui panna pehmeks keedetud liha koos leemega külmkappi või sulailma korral rõdule, võib süldi juba kolm-neli päeva varem poolvalmis keeta. 

2–2,5 kg kondist sea- ja vasikaliha (koot, jalad, pea)
soovi korral ka üks supikana või broiler
1 koorimata sibul
1 porgand
8–10 tera pipart
5 tera vürtspipart ehk pimenti
1 loorberileht
soola

Pane pestud liha külma vette, lase kiiresti keema tõusta ja paar minutit ägedalt keeda. Kalla vesi ära, pese liha ja keedunõu külgekeenud vahust hoolikalt puhtaks. Säti lihatükid tihedalt keedunõusse ja kalla üle keeva veega, mida olgu vaid nii palju, et see kataks liha paari sentimeetri võrra. Keeda ilma kaaneta, kuni liha luudelt lahti tuleb (3–4 tundi). NB! Selge kallerdise saamiseks peaks keeduvesi ainult nõrgalt liikuma, ägedam keemine teeb süldi sogaseks. Pinnale tõusev rasv koori perioodiliselt ära, kuna kaua keenud rasv annab leemele vänge maitse; lisa vajadusel keeva vett. Porgand, koos koorega poolenisti lõhestatud sibul ja supilusikatäis soola lisa umbes tunni aja pärast, vürtsid 10 minutit enne keetmise lõppu. Kui jõulud pole veel järgmisel päeval, võid selleks korraks töö lõpetada, tõsta keedunõu rohkesse külma vette jahtuma, hiljem aga viia keldrisse, sulailma korral rõdule. Võid ka liha ja leeme lahutada ning panna suletavate karpidega külmkappi. 

Päeva või paari pärast võid tööd värske energiaga jätkata. Siis on ka näha, kas sült kallerdus omal jõul või tuleb lisada želatiini. Samuti on hõlbus eemaldada süldi pinnalt iga viimanegi tardunud rasvalaik. Aja süldimaterjal keskmisel kuumusel uuesti korraks keema.

Kui aga teed kogu töö ühe õhtuga, jätka siit. Tõsta liha vahukulbiga välja jahtuma, lõika seejärel väikesteks tükkideks. Kurna keeduleem läbi kahekordse niiske marli ja pane koos lihaga potti. Maitsesta vedelik soolaga suhteliselt tugevasti, kuna jahtudes maitse nõrgeneb. 


Lase veel korraks keema tõusta ja seejärel umbes pool tundi kaane all seista. Ooteajal tee tardumisproov: kalla külmkapis jahutatud anumasse sentimeetripaksune kiht leent ja pane külma. Kui leem 30 minutiga kallerdumise märke ei ilmuta, polnud lihas küllaldaselt liimainet. Asja parandamiseks lisa süldile paar-kolm supilusikatäit (kallerdumisastmest olenevalt) želatiinipulbrit, mis on jahtunud süldileemes paisutatud ja kuumas veevannis sulatatud. Kui valmistad süldi täiesti ilma liimaineta lihast, näiteks sea kintsutükist, on želatiinivajadus 0,5 dl (10 tl) 1 liitri süldileeme kohta. Želatiiniga sülti ei maksa kaua säilitada, sest umbes kolmandast päevast alates hakkab see vähehaaval sitkeks muutuma. 

Riisu kulbiga süldi pinnalt sinna tekkinud kile ja ka pinnale kerkinud rasv. Tõsta sült külma veega loputatud plastkarpidesse ja -topsidesse. Sule need alles pärast süldi täielikku tardumist, sest sooja süldi kinnikatmine tekitab kondensvee, mis kiirendab riknemist; säilita jahedas. Kui süldi pinnale hakkab ilmuma vesi, on see kindlaks märgiks, et “parim enne” kuupäev on möödas ning “kõlblik kuni” peaaegu käes. Kummuta sült keedunõusse, kalla juurde kuuma vett ja lase kiiresti keema tõusta. Lisa kartuli- ja porganditükke, riisi ja näiteks rohelisi ube, keeda toiduained pehmeks ning serveeri supina.