pühapäev, 10. jaanuar 2016

10. Tangained ja riis

Tangainete liigitus lähtuvalt teraviljast * Elektriline riisikeetja ja selle võimalused muude toiduainete kuumtöötlemiseks  * Sushiriisi keetmine


http://www.almanac.com/content/guide-grains
Tangainete tutvustus
Haapsalu Kutsehariduskeskuse õppematerjal teraviljade kohta



https://menyy.wordpress.com/2012/03/11/sushi/
Sushiriisi keetmise õpetus


Tangained teraviljaliikide kaupa
Nisu
Nisukruubid: kooritud või lihvitud viljaterad. Vajavad enne keetmist 12 tundi leotamist.
Nisutangud: saadakse kooritud või lihvitud viljateradest purustamise teel vastavalt purustamise astmele eristatakse jämetangu ja peentangu.Leotamine kiirendab valmimist.
Bulgur: kooritud nisutera töödeldakse tuhandete aastate vanuse Lähis-Idast pärit meetodi järgi. Poolpehmeks aurutatud terad kuivatatakse ning purustatakse. Tulemuseks on kergelt läbipaitsev pähklimaitseline ja kiiresti valmiv tang. Bulgurit keedetakse (30 min) või leotatakse kuumas vees (1 tund). Tuntuim bulguriga rahvusroog on Liibanonist pärit salat tabbouleh (peterselli, tomati, mündi, õli ja sidrunimahlaga).
Nisuhelbed: saadakse lihvitud nisuteradest, mida keedetakse suhkrusiirupis, kuhu on lisatud soola. Järgneb kuivatamine, pressimine ja praadimine.
Manna: saadakse kõrvaltootena nisust erinevate jahude jahvatamisel. Manna jahvatatakse tera keskosast ehk tuumast. Kõrge toiteväärtusega mannat valmistatakse väga küpsetest teradest. Kuna mannas on kõige vähem tselluloosi, leiab see tangaine kasutust lastetoitlustuses. Sobib putrude, suppide, klimpide ja keedetud vahtude (mannavaht) valmistamiseks. Mida sõredam (jämedam) on manna, seda kergemini läheb mannavaht vahtu. 
Kiirkuskuss: kõvanisust jahvatatud manna segatakse jahuga, piserdatakse külma soolase veega, seejärel pressitakse või rullitakse segu väikesteks peeneteks terakesteks. Kuskussi ei keedeta, vaid lastakse tulises vees 5 min. paisuda. Kuskuss pehmeneb kiiresti, sest seda on juba kuumutatud. Traditsiooniline kuskuss aurutatakse. Tarvitatakse toiduks peamiselt Põhja-Aafrika riikides.
Nisukliid: kasulikud oma suure kiudainete sisalduse tõttu,8 g kestainet 100 g kohta. Inimene vajab 30 g kestainet päevas. Kliides on palju rauda, kaaliumi ja B-vitamiine. Kliid soodustavad seedimist ja puhastavad soolestikku.

Rukis
Rukkitangud - saadakse rukkitera koorimise ja lihvimise teel
Rukkihelbed - valmistatakse lihvitud rukkiteradest, mis on kuumtöödeldud, jahutatud ja valtsitud õhukesteks helvesteks

Kaer
Purustamata kaeratangud saadakse sõkaldest eraldatud kaerateradest, mida on aurutatud ja kuivatatud.
Muljutud kaeratangud on rihveldatud valtside vahel laiaks muljutud kaeratuumad.
Kaeratangudes on kõige rohkem rasvu (6,5-7,5%) ja valku (14-15%). 
Kaerahelbeid ehk herkulot tehakse kooritud kaeratangust. Tuumad aurutatakse ja seejärel pressitakse paksemateks või õhemateks helvesteks. Saadud helbed kuivatatakse. Mida õhemad on helbed, seda kiiremini need pehmeks keevad. 1 osa kaerahelveste kohta tuleb võtta 2-3 osa vedelikku. Keevad umbes 15-25 min.
Kiirkaerahelbeid valmistatakse röstitud kaeratangust. Röstimine teeb kahjutuks ensüümid, mis hapendavad kaeras leiduvat rasva. Pärast röstimist kaer aurutatakse ja seejärel pressitakse õhukesteks helvesteks. Edasi kuivatatakse helbed õhuga. Selliselt töödeldud kaerahelbed säilivad pikka aega ega muutu mõruks. Keetmisaeg 3-5 min.
Kaerakliid on jahu jahvatamise jääk. Kaeraklii on kujult pikem ja kitsam kui nisuklii. Kaerakliidest keedetakse putru nagu kaeratangust. Kaeraklii on kõige tervislikum ja kiudaineterikkam osa kaerast.

Oder
Odrakruup saadakse, kui terast eraldatakse ainult väliskest (sõkal). Kruubid lihvitakse. Kruubid keevad kaua, kuid leotamine lühendab keetmisaega. Sobib putrude, mulgikapsa ja erinevate suppide valmistamiseks (henesupp, hapukapsasupp, külasupp, rassolnik jne.)
Jämetangu saadakse kestast täiesti eraldatud odraterade purustamise teel. Keeb pehmeks 45 minutiga, paisub 5-6 korda.
Peentangu saadakse samamoodi nagu jämetangu, odratuumade veelgi peenemaks purustamisel.
Odrahelbed tehakse kooritud odratangust, mis aurutatakse ja seejärel valtsitakse.

Hirss
Iidne kultuurteravili, mida Aasias kasutatakse nagu riisi. Eestis kasutatakse hirssi peamiselt lindude söötmiseks, gluteenivaba viljana hindavad seda kõrgelt aga ka teraviljavalkude mittetalujad. Suure sõja järgsetel kehvadel aastatel oli Eestiski hirsipuder või -puding päris tavaline roog, nüüdseks on aga hirsi asemele tõusnud riis.
Hirss on vaja eelnevalt korralikult kuuma veega pesta ja siis  vähemalt üks kord kupatada ehk lasta keema tõusta, seejärel vesi ära valada ja keeta uue veega. 

Tatar
Tatrataime vili polegi õigupoolest tera, vaid kolmekandiline pähklike. Eestisse toodi tatar 18. sajandil Siberist, kus seda kasvatasid tatarlased. 1930. aastatel kasvatati tatart oma tarbeks peaaegu igas Eesti talus. Terad kooriti veskites ja neist keedeti piimaga mahedamaitselist valget putru. 1940. aastatest alates on meil müügil mõrkja maitsega idatatar, mida jääb ka pärast koorimist katma pruun kile. Valge tatratangu eelistajad võivad seda leida mahepõllundusega tegelevatest taludest.


Elektriline riisikeetja
Riisikeetja kasutamine muude toitude tegemiseks


Järgnevad retseptid on Zojirushi mudel NS-VGC05 jaoks. Teistel riisikeetjatel võivad režiimid ja võimsus erineda, nii et keetmisajad tuleb katse-eksituse meetodil välja nuputada.

Kanafilee
Jahutatud, mitte sügavkülmutatud kanafilee panna riisikeetjasse, soola ja pipart peale, kuumutada 20 min kiirkeedurežiimil.
Seafilee
Jahutatud, mitte sügavkülmutatud seafilee panna riisikeetjasse, soola ja pipart peale, kuumutada 25-30 min kiirkeedurežiimil.
Lõhemedaljon
Jahutatud, mitte sügavkülmutatud lõhemedaljon panna riisikeetjasse, kuumutada 17 min kiirkeedurežiimil. Kui on paks tükk, siis lõigata keskelt pooleks.
Keedetud krevetid
Jahutatud, mitte sügavkülmutatud krevetid panna riisikeetjasse, katta külma veega, kuumutada 20-22 min kiirkeedurežiimil. Riisikeetja madala võimsuse tõttu peab mõnda aega ootama, kuni vesi keema läheb. Samas krevette liiga kaua keetes muutuvad nad tuimaks ja nätskeks. Krevetikeeduvesi hakkab vahutama ja võib üle keeda, nii et riisikeetjat peab seda toitu tehes valvama.
Hiina pelmeenide praadimine-aurutamine
Külmutatud pelmeenid alt õliseks ja riisikeetjasse, 3 supilusikatäit vett lisaks. Kuumutada kiirkeedurežiimil 15-20 min.
Praemuna
Lisada munadele soola, pipart, 1 spl keefiri iga muna kohta, kloppida lahti. Kallata külma või kuuma riisikeetjasse, õli pole vaja. Küpsetada kiirkeedurežiimil kuni riisikeetja ooterežiimile minekuni, umbes 20 min. Kahest munast tuleb tollipaksune õhuline keeksilaadne praemuna. See ei kleepu üldse poti külge, saab välja kallutada.
Keedumuna
Paar-kolm pabersalvrätti veega märjaks teha ja riisikeetja põhja panna. Munad riisikeetjasse ja kuumutada kiirkeedurežiimil kuni ooterežiimile minekuni, umbes 15 min. Pärast jahutada külma vee all, et koor lahti tuleks. Salvrätte riisikeetja põhjas on vaja, et munakoor teflonit ei kraabiks.
Keedukartulid
Kooritud või koorimata kartulid alla 5 cm läbimõõduga tükkidena riisikeetjasse, lisada 4 teelusikat vett auru tekitamiseks ja keeta kiirkeedurežiimil kuni ooterežiimile minekuni. Kui kartulid pole veel pehmed, korrata protsessi. Külmikust võetud kartulid keevad kokku umbes tund aega. Pärast keetmist lisada soola ja võid.
Maisitõlvikute aurutamine
Murda maisitõlvikud tükkideks, et riisikeetjasse mahuksid. 2 supilusikat vett riisikeetja põhja auru tekitamiseks, kuumutada kiirkeedurežiimil 10-15 min kuni ooterežiimile minekuni.
Oad
Ube või garbanzosid leotada üleöö rohkes vees (paisuvad oluliselt). Siis katta veega ja keeta valge riisi režiimil tund aega kuni ooterežiimile minekuni. Võivad üle keeda, nii et riisikeetjat peab valvama. Kui valvata ei saa, võib leotatud ubadele jätta ainult pool sentimeetrit vett riisikeetja põhja ja siis kiirkeedurežiimil väljalülitumiseni aurutada. Oad on siis pisut kuivad, aga ülekeemiseks pole neil piisavalt vett. Soola panna pärast keetmist.
Herned
Poolitatud kuivatatud herneid leotada üleöö veega kaetult, siis lisada pool teelusikat soola ja keeta 20 min kiirkeedurežiimil. Leotamata herneid keeta 30-40 min. Võib üle keeda, riisikeetjat peab valvama.
Läätsed
Tops läätsi kahe topsi vee ja poole teelusika soolaga keeta 15 min kiirkeedurežiimil, siis lülitada riisikeetja välja ja lasta läätsedel seal 15 min seista. Võib üle keeda, riisikeetjat peab valvama.
Keedetud quinoa (Lõuna-Ameerika teravili)
Panna riisikeetjasse kaks topsi vett, üks tops quinoad, pool teelusikat soola ja keeta kiirkeedurežiimil 30 min. Vahutab pisut, nii et võib üle keeda.
Makaronid
Kaks topsi sarvekesi veega kaetult riisikeetjasse, lisada 1 supilusikatäis õli. Keeta kiirkeedurežiimil 15-20 min.
Maisijahupuder (polenta)
Üks tops maisijahu kolme topsi piimaga riisikeetjasse, lisada pool teelusikat soola, pool supilusikat õli või võid. Keeta pudrurežiimil kuni ooterežiimile minekuni, umbes üks tund.
Odratangupuder
Üks tops otra loputada kolm korda, siis lisada kaks ja pool topsi vett, pool teelusikat soola. Seejärel lasta üleöö liguneda (saab ka ilma). Siis keeta pudrurežiimil kuni ooterežiimile minekuni, umbes tund aega.
Kaeratangupuder
Üks tops kaeratangu, kolm topsi vett, pool teelusikat soola lasta üleöö liguneda. Siis keeta pudrurežiimil kuni ooterežiimile minekuni, umbes tund aega.
Tatrapuder
Üks tops tatart, üks tops vett, pool teelusikat soola, keeta lahtise kaanega kiirkeedurežiimil 20 min. Tatar riisikeetjas head tulemust ei anna, servad kipuvad püreeks keema ja keskelt jäävad terad kõvaks.
Hirsipuder
Üks tops hirssi, tops ja kolmveerand vett, pool teelusikat soola. Keeta kiirkeedurežiimil 20-25 min. Hirsipüree saamiseks lisada ühele topsile hirsile neli topsi vett ja keeta pudrurežiimil kuni ooterežiimile minekuni. Püree kleepub väga hästi poti külge.